17.03.2024

"Kapitan Myszkowski" – w Sulejówku premiera filmu o bliskim współpracowniku Józefa Piłsudskiego

Aleksander Myszkowski. Fot. NAC Aleksander Myszkowski. Fot. NAC

Działania Aleksandra Myszkowskiego w 1919 i 1920 r. przełożyły się na to, że obecnie Łotysze są naszymi sojusznikami w NATO – powiedział po premierze filmu pt. "Kapitan Myszkowski" jego reżyser Maciej Dancewicz.

Premiera filmu dokumentalnego poświęconego jednemu z najbardziej zaufanych oficerów Józefa Piłsudskiego kpt. Aleksandrowi Myszkowskiemu, który doprowadził do realizacji wojskowej operacji "Zima" i pomógł obronić Łotwę przed bolszewikami w 1920 r., odbyła się w niedzielę w muzeum marszałka w Sulejówku.

"Działania Myszkowskiego przełożyły się na to co, mamy współcześnie, że Łotysze i Litwini są naszymi sojusznikami w NATO, że (…) kraje te nie zostały zbolszewizowane w takim stopniu jak Białoruś. (…) 20 lat niepodległej Łotwy i Litwy [w okresie międzywojennym – PAP] doprowadziło do tego, że jest inaczej. To jest zasługa Myszkowskiego" – powiedział Dancewicz.

Przyznał, że rozpoczynając realizację filmu nie zdawał sobie z tego sprawy. "Jednak im bardziej zagłębiałem się w pracę nad tym dokumentem, tym bardziej chciałem pokazać, jakie dla nas dziś, a nie tylko w 1919 i 20 r. są zasługi Myszkowskiego" – dodał reżyser.

Piotr Dmitrowicz: Człowiekiem, któremu Piłsudski powierzył przygotowanie militarnego współdziałania wojsk łotewskich i polskich przeciwko bolszewikom był Myszkowski. Dzięki temu podczas kampanii łatgalskiej w styczniu 1920 r. Armia Czerwona została wyparta z Łotwy.

Historyk Piotr Dmitrowicz, który brał udział w realizacji filmu, przypomniał, że rok 1919 i 1920 był okresem przełomowym, dla "tej części Europy". "Wsparcie przez Piłsudskiego państw bałtyckich, przede wszystkim Łotwy i pomoc w walce z bolszewikami, w dalszej perspektywie doprowadziły do tego, że były one w dwudziestoleciu międzywojennym niepodległe. To z kolei miało przełożenie na późniejszą historię i współczesność" – ocenił.

Wyjaśnił, że pomoc wojskowa udzielano Łotwie miała na celu zapobieżenie bolszewizacji tego kraju. "Czerwona Łotwa byłaby zagrożeniem dla Polski" – powiedział. Wskazał, że człowiekiem, któremu Piłsudski powierzył przygotowanie militarnego współdziałania wojsk łotewskich i polskich przeciwko bolszewikom był Myszkowski. Dzięki temu podczas kampanii łatgalskiej w styczniu 1920 r. Armia Czerwona została wyparta z Łotwy.

Producent filmu, prezes zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski zwrócił uwagę, że kpt. Aleksander Myszkowski jest postacią nieznaną. Wyraził nadzieję, że dzięki dokumentowi Myszkowski i jego zasługi dla Łotwy i Polski zostaną docenione.

Filmu pt. "Kapitan Myszkowski" był realizowany w Polsce, na Łotwie i Litwie. Wykorzystano w nim materiały archiwalne, a także fragmenty spektaklu Polskiego Teatru "Studio". W rolę Myszkowskiego wcielił się aktor Polskiego Teatru "Studio" Łukasz Kamiński.

Reżyser Maciej Dancewicz poinformował PAP, że film zostanie wyemitowany przez TVP.

Aleksander Myszkowski (1892-1956) w czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. W lipcu 1916 r., w czasie bitwy pod Kostiuchnówką został ranny. W latach 1917 - 1918 roku był dowódcą w Szkole Podchorążych w Ostrowi Mazowieckiej. Potem kierował Sekcją Wschód II Oddziału Sztabu Generalnego WP. We wrześniu 1919 r. został skierowany do Rygi, gdzie - jako specjalny delegat WP na Łotwie i w Estonii - przygotowywał militarne współdziałanie wojsk łotewskich i polskich przeciwko bolszewikom. Od grudnia 1919 r. był attaché wojskowym przy Poselstwie Polskim w Rydze. 30 grudnia podpisał w imieniu Rzeczypospolitej umowę wojskową z Łotwą, której jednym z efektów była polsko-łotewska operacja "Zima" skutkująca zajęciem Dyneburga nad Dźwiną. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.