24.04.2024

Minister kultury powołał dr Olgę Wysocką na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza

Zastępca dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki dr Olga Wysocka w 2019 r. Fot. PAP/P. Nowak Zastępca dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki dr Olga Wysocka w 2019 r. Fot. PAP/P. Nowak

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powołał dr Olgę Wysocką na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza. Jej siedmioletnia kadencja rozpocznie się 1 maja - poinformowało MKiDN.

Wysocka została powołana na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza – państwowej instytucji kultury, utworzonej w wyniku połączenia Instytutu Adama Mickiewicza i Biura „Niepodległa”. Konsolidacja jednostek odbywa się na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 kwietnia.

Na stronie MKiDN podano, że „nowa dyrektor będzie odpowiedzialna za realizację zadań obu łączonych instytucji”. „Do najważniejszych z nich należą: popularyzacja polskiej kultury za granicą oraz inicjowanie i rozwijanie międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej w zgodzie z założeniami polityki zagranicznej i kulturalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Instytut będzie również odpowiedzialny za politykę pamięci, w tym w szczególności działania ukierunkowane na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości” - przekazano.

Olga Wysocka studiowała nauki polityczne na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł doktora nauk politycznych uzyskała w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.

W latach 2001-2004 pracowała w Instytucie Polskim w Berlinie, w latach 2009-2018 – w Instytucie Adama Mickiewicza, w tym od 2014 r. jako zastępczyni dyrektora. Zajmowała się m.in. zarządzaniem Zagranicznym Programem Kulturalnym Polskiej Prezydencji w Radzie UE (2011), obejmującym 400 wydarzeń w 10 stolicach europejskich i pozaeuropejskich w ciągu 100 dni. Była również odpowiedzialna za program związany z obchodami 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji (2014). W latach 2018-2022 była zastępczynią dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, a od września 2022 r. pełniła funkcję dyrektorki Warszawskiego Obserwatorium Kultury.

Jest laureatką stypendium im. Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz absolwentką Leadership Academy for Poland.(PAP)

Autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ miś/

 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.