26.04.2024

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu

Posłowie przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy wprowadzenia polskiego złotego. Warszawa, 26.04.2024. Fot. PAP/R. Guz Posłowie przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy wprowadzenia polskiego złotego. Warszawa, 26.04.2024. Fot. PAP/R. Guz

W 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu, w przyjętej w piątek przez aklamację uchwale, Sejm RP wyraził wdzięczność architektom reform, na czele z Władysławem Grabskim i Stanisławem Karpińskim, "za zasługi dla Ojczyzny oraz wolę kontynuowania chlubnego dziedzictwa silnej polskiej waluty".

W uchwale podkreślono, że sto lat temu, 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty.

"Zmiana waluty była częścią szerszego programu reform gospodarczych, mających na celu powstrzymanie dławiącej polską gospodarkę hiperinflacji. Za reformy i wprowadzenie złotego odpowiedzialny był wywodzący się ze Związku Ludowo-Narodowego minister finansów i ówczesny premier Władysław Grabski" - czytamy.

Jak podkreślono, złoty został ustanowiony ustawą Sejmu RP z dnia 28 lutego 1919 roku. "Prace nad polską walutą zostały jednak wstrzymane w związku z wybuchem wojny z bolszewikami. Kontynuowano płacenie marką polską, a jej dodruk bez pokrycia doprowadził do hiperinflacji" - zaznaczono.

"Reforma walutowa Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków" - głosi uchwała.

"Postanowienia ustawy z 1919 roku zostały podtrzymane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 roku, które w art. 1 stanowiło: +Jednostką monetarną Rzeczypospolitej Polskiej jest złoty, zawierający dziewięć trzydziestych pierwszych części grama czystego złota. Złoty dzieli się na sto groszy+. Tego samego dnia Prezydent wydał rozporządzenie w sprawie statutu banku emisyjnego, który otrzymał nazwę Bank Polski. Pierwszym prezesem Banku Polskiego został Stanisław Karpiński - pomysłodawca nazwy nowej polskiej waluty, minister skarbu w 1919 roku, senator Związku Ludowo-Narodowego i członek Ligi Narodowej" - głosi uchwała.

Przypomniano w niej, że w dniu uroczystego otwarcia Banku Polskiego, 28 kwietnia 1924 roku, odsłonięto tablicę pamiątkową z tekstem głoszącym, iż „Państwo polskie, powołując do życia w roku 1924 Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w kraju i jako wyraz duchowej łączności z przedwiekową instytucją tejże nazwy, wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na skarb narodowy”.

Przypomniano też, że 29 kwietnia weszło w życie rozporządzenie prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 1924 roku o zmianie ustroju pieniężnego, na mocy którego wycofywano markę polską, a w zamian do obiegu wprowadzano złotego. Jak zaznaczono, 1 czerwca 1924 roku Bank Polski rozpoczął skup marki polskiej, a 1 lipca 1 lipca 1924 r. przestała ona być prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

"Reforma walutowa Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków" - głosi uchwała.

"W 100. rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność architektom reform, na czele z Władysławem Grabskim i Stanisławem Karpińskim, za zasługi dla Ojczyzny oraz wolę kontynuowania chlubnego dziedzictwa silnej polskiej waluty" - podkreślono w uchwale.

Przyjęcie uchwały spotkało się z długotrwałymi oklaskami posłów. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że krótko zasiada w Sejmie, ale nie widział uchwały rocznicowej przyjętej z takim entuzjazmem. Posłowie PiS stojąc skandowali: "Polski złoty!", "Polski złoty!". "Rozumiem, ze to jest uczczenie a nie domaganie się. tak to będę czytał" - zareagował marszałek. (PAP)

par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.