PSL o obchodach 100-lecia niepodległości: powinny być wolne od konfliktów
PSL chce zadbać, aby obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, były obchodami wspólnoty wolnej od konfliktów - powiedział w poniedziałek w Sejmie wiceszef PSL Dariusz Klimczak. Jego zdaniem, trzeba nadać obchodom wymiar bardziej lokalny.
W Pałacu Prezydenckim, z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, odbyło się w poniedziałek inauguracyjne posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ustawą, w przygotowaniu narodowych obchodów powinny brać udział także partie polityczne i inne ugrupowania.
Klimczak, który reprezentuje PSL w Komitecie Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, powiedział w poniedziałek w Sejmie, że ludowcy chcą zadbać, aby były to obchody "wspólnoty", oraz aby Polska w tym czasie "była wolna od wpadek w polityce zagranicznej". "Dla nas ważne jest, aby ta rocznica była wolna od tego typu konfliktów" - podkreślił.
Drugim priorytetem PSL - wyliczał Klimczak - "jest zadbanie, żeby obchody miały wymiar bardziej lokalny". "Jest wielu bohaterów odzyskania niepodległości, często znanych tylko w danej miejscowości, bądź w regionie. Chcielibyśmy, żeby ten rok przyniósł im sławę na którą zasługują" - zaznaczył polityk ludowców.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że ważne jest też, aby dzień odzyskania przez Polskę niepodległości był "wielkim świętem, niezależnie od poglądów politycznych, od drogi życiowej, statusu materialnego, czy miejsca zamieszkania". "To muszą być obchody całej wspólnoty narodowej" - oświadczył.
Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, z udziałem m.in. z prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Według ustawy w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.
Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dot. upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.
Komitet będzie też promował w kraju i za granicą "ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości" przez Polskę, inicjował współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi.
Będzie też wyrażał - na wniosek prezydenta - opinię w sprawach udzielenia patronatu prezydenta nad uroczystościami związanymi z uczczeniem rocznicy. (PAP)
mkz/ mrr/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.