08.10.2017

Białoruś: Siedem bram Jerozolimy w Mińsku pod batutą Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki. 2015 r. Fot. PAP/T. Żmijewski Krzysztof Penderecki. 2015 r. Fot. PAP/T. Żmijewski

W mińskiej Białoruskiej Filharmonii Państwowej odbył się w sobotę koncert „Legendy Klasyki Współczesnej”, podczas którego białoruscy muzycy i polscy soliści wykonali „Siedem bram Jerozolimy” pod batutą wybitnego kompozytora maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Jurija Baszmieta w Mińsku jako część międzynarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Niepodległa”.

W pierwszej części białoruska Państwowa Orkiestra Symfoniczna i pianista Rascisłau Krymer (dyrektor artystyczny festiwalu) wykonali koncert dla fortepianu z orkiestrą „Zmartwychwstanie” pod batutą Macieja Tworka; w drugiej – dyrygowanej przez samego maestro – zabrzmiała słynna symfonia „Siedem bram Jerozolimy”. Oprócz orkiestry wykonywały go dwa białoruskie chóry oraz polscy soliści.

Zabrzmiały również słynne tubafony – instrumenty skonstruowane z nisko brzmiących rur, które powstały specjalnie na potrzeby odtworzenia tej kompozycji.

"Siedem bram Jerozolimy" to monumentalne dzieło Pendereckiego, skomponowane na zamówienie władz Jerozolimy z okazji 3000-lecia tego miasta i zaprezentowany po raz pierwszy w 1997 r.

Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem – sala filharmonii była pełna, a reakcja widzów, jak określili polscy artyści – niezwykła.

„Coś takiego zdarza się pewnie raz w życiu – grać utwór tak wielkiego kompozytora w jego obecności” – powiedział PAP Rascisłau Krymer. „Penderecki to naprawdę jest żywa klasyka, chodząca legenda” – dodał.

Jeden z pracowników filharmonii stwierdził, że „było to najważniejsze wydarzenie obok dnia, kiedy w Mińsku gościł Dmitrij Szostakowicz”. Białorusini podkreślali, że sobotni koncert był trzecim w historii wykonaniem "Siedmiu bram Jerozolimy" na terytorium byłego ZSRR.

„Bóg musi Polskę bardzo kochać, skoro dał jej takiego syna” – powiedziała podczas spotkania z maestro i artystami po koncercie wiceminister kultury Białorusi Iryna Dryga. „To bardzo ważne wydarzenie dla Białorusi i wielka duma dla naszej orkiestry, naszych chórów, że mogli stanąć na scenie razem z wielkim kompozytorem naszych czasów” – dodała.

„Najważniejsze jest to, że jesteśmy razem i umiemy wspólnie zorganizować tak wspaniałe przedsięwzięcie. To ważny sygnał nie tylko dla publiczności, ale także dla naszych społeczeństw” – mówił ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik.

„To jest dla nas wszystkich bardzo ważny wieczór. Orkiestra grała niesamowicie i niesamowicie wystąpiły chóry. Byłam szczerze wzruszona. To ważne dla mnie, ale jeszcze bardziej ważne dla mojego męża" – mówiła, występując w imieniu swoim i małżonka Elżbieta Penderecka.

Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, dziękując maestro i artystom z obu krajów, stwierdził, że „zbudowali jeszcze jeden most” pomiędzy społeczeństwami Polski i Białorusi.

Koncert Krzysztofa Pendereckiego został zorganizowany przy wsparciu ministerstw kultury Polski i Białorusi, Instytutu im. Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Mińsku i ambasady RP.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.