19.02.2024 aktualizacja 01.03.2024

140 lat temu urodził się Maciej Rataj

Maciej Rataj. Fot. NAC Maciej Rataj. Fot. NAC

19 lutego 1884 r. urodził się Maciej Rataj, polityk ruchu ludowego, marszałek Sejmu w II Rzeczypospolitej i prezes Stronnictwa Ludowego. „Dziś może być wzorem wielkiej kultury politycznej” – powiedział PAP dr hab. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Maciej Rataj urodził się 19 lutego 1884 r. we wsi Chłopy w powiecie Rudki koło Lwowa jako siódme dziecko Wojciecha Rataja i Józefy z d. Nowickiej. Rodzice posiadali dwuhektarowe gospodarstwo rolne.

W wieku dwunastu lat opuścił dom rodzinny i zdał egzaminy do lwowskiego IV Gimnazjum Klasycznego. Uznawano go za jednego z najlepszych uczniów w klasie zarabiał udzielając korepetycji innym uczniom. W latach 1904-08 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim.

„Podczas studiów związał się z ruchem ludowym, prasę ludową czytał jego ojciec w domu rodzinnym. Był korespondentem +Przyjaciela Ludu+ i udzielał się w kole Towarzystwa Szkoły Ludowej im. Tadeusza Kościuszki oraz w Bratniej Pomocy” – powiedział PAP kierownik Instytutu Ruchu Ludowego w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu w Siedlcach dr hab. Arkadiusz Indraszczyk.

Od 10 lipca 1909 r. Rataj był żonaty z Bolesławą z Wiczyńskich (1890-1933). Ich córka, Anna (ur. 1914) zginęła 14 września 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego. W 1918 r. Rataj wstąpił do PSL „Wyzwolenie”, rok później, już jako poseł w Sejmie Ustawodawczym, wraz z kilkudziesięcioma innymi posłami PSL „Wyzwolenie” przeszedł do PSL „Piast”. „Można tu mówić o powrocie Rataja do +Piasta+ bowiem w 1913/1914 r., w trakcie rozłamu w PSL, opowiedział się po stronie Wincentego Witosa i poparł utworzenie wówczas Piasta. To przejście Rataja i innych posłów z PSL Wyzwolenie do PSL Piast w 1919 r. miało być początkiem zjednoczenia ruchu ludowego, którego Rataj był wielkim orędownikiem” – dodał historyk.

CZYTAJ TAKŻE

Po studiach Rataj pracował jako nauczyciel w różnych szkołach a we wrześniu 1918 r. został nauczycielem łaciny i greki w Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Na początku 1919 r. został wybrany posłem do Sejmu Ustawodawczego z listy PSL „Wyzwolenie”. „Sam zapał nie uzdalnia jeszcze do roli budowniczego państwa, nie wystarcza i dobra wola. Trzeba wiedzy i znajomości spraw państwowych, trzeba umiejętności generalnego patrzenia na sprawy. Od początku przykładałem się pilnie do pracy, sumiennie studiowałem sprawy, które miały być decydowane” – pisał w „Pamiętnikach”, wspominając początki swojej pracy poselskiej. W tym samym roku z jego inicjatywy zorganizowano Związek Sejmowych Posłów Ludowych (ZSPL).

W pierwszym parlamencie II RP pracował w komisjach oświaty i spraw zagranicznych, został też wiceprzewodniczącym Komisji konstytucyjnej, której pracami, po ustąpieniu przewodniczącego Władysława Seydy, kierował. Był współtwórcą konstytucji marcowej. W okresie wojny polsko-sowieckiej 1 lipca 1920 r. został członkiem Rady Obrony Państwa. 24 lipca 1920 r. objął stanowisko ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w Rządzie Obrony Narodowej pod prezesurą Wincentego Witosa.

„Nie wiadomo było, co w nim bardziej podziwiać, czy bystrość inteligencji, lotność, które pozwoliły mu od razu orientować się w najbardziej zawiłych i zagmatwanych sytuacjach, czy sprężoną, skondensowaną wolę, którą z tak niezwykłym taktem i umiarem umiał narzucić otoczeniu. Nie tyle ją narzucał, ile porywał otoczenie za sobą” - pisał o Rataju historyk Kazimierz Konarski we „Wspomnieniach”.

Z inicjatywy Rataja zorganizowano podległe ministerstwu kuratoria, które zastąpiły zarządy szkolne. W lipcu 1921 r. wydał rozporządzenie znoszące cielesne kary wobec uczniów – haniebną spuściznę po zaborcach.

W listopadzie 1922 r. Rataj zdobył mandat poselski z listy PSL „Piast”. 1 grudnia 1922 r. został wybrany Marszałkiem Sejmu I kadencji i pełnił tą funkcję przez kolejne sześć lat. „Jako marszałek Sejmu był znany ze skuteczności w wygaszaniu konfliktów parlamentarnych. Po zabójstwie prezydenta Narutowicza (1922) i zamachu majowym (1926) dwukrotnie obejmował obowiązki głowy państwa i w tych trudnych dla Polski chwilach okazał się wybitnym mężem stanu i sprostał wyzwaniom. Dążył do pojednania zwaśnionych stron, tak, by polityczne konflikty nie eskalowały i nie przekształciły się w wojnę domową i trzeba przyznać, że się mu to udawało” – podkreślił Indraszczyk.

CZYTAJ TAKŻE

„Potrafił trzymać w ryzach posłów i kierować parlamentem, a jednocześnie dbał o to, by tworzone były rządy większości. Był jednym z twórców koalicji Chjeno-Piasta, która w 1923 i 1926 r. stanowiła zaplecze rządów Wincentego Witosa. Do idei rządów większości Rataj był tak przywiązany, iż gdy rząd Witosa utracił tę większość w grudniu 1923 r. marszałek podał się do dymisji, ale została ona odrzucona przez Sejm” – przypomniał historyk.

Rataj był obdarzony charyzmą i talentem mediatora i negocjatora, co pozwalało na „obniżenie temperatury politycznych sporów”. Historyk podkreśla, że zasługą polityka było połączenie się klubów parlamentarnych PSL „Piast”, PSL „Wyzwolenie” oraz Stronnictwa Chłopskiego. W marcu 1931 r. wymienione partie zjednoczyły się w Stronnictwo Ludowe (SL). „Uważał, że siłą ruchu ludowego jest jego masa, ale masa jednolita i zorganizowana” – wyjaśnił badacz.

„Od 28 września 1933 r. - dnia, w którym Witos udał się na emigrację do Czechosłowacji - Maciej Rataj stał się pierwszą osobą w Stronnictwa Ludowego, którym od lutego 1935 do powrotu Witosa do kraju w maju 1939 r. kierował. Pozostał jednak lojalny wobec Witosa i odmawiał przyjęcia funkcji prezesa” – przypomniał Indraszczyk.

25 kwietnia 1946 r. podczas ekshumacji zidentyfikowano szczątki Rataja. Dwa miesiące później na cmentarzu w Palmirach odbył się uroczysty pogrzeb z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz licznych zwolenników PSL. W listopadzie 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Maciej Rataj został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Wybuch II wojny światowej zastał marszałka w Chodowie k. Siedlec. W październiku 1939 r. powrócił do Warszawy i uczestniczył w zebraniu przywódców Służby Zwycięstwa Polsce (później Związek Walki Zbrojnej, a od lutego 1942 r. - Armia Krajowa).

Rataj był zwolennikiem koncepcji, by tworzące się konspiracyjne struktury wojskowe były podporządkowane cywilnemu kierownictwu. Początkowo była to Główna Rada Polityczna, która przekształciła się w Polski Komitet Porozumiewawczy. Komendant SZP gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski początkowo forsował idee, by to wojskowi odgrywali dominującą rolę w organizacji. Zwyciężyła idea Rataja – politycy nie dali się podporządkować wojskowym.

„Było to zbieżne z koncepcjami gen. Sikorskiego, według których powstała Delegatura Rządu na Kraj - konspiracyjne przedstawicielstwo rządu RP na uchodźstwie, która organizowała administrację cywilną oraz przygotowywała rządowi warunki do objęcia władzy po zakończeniu wojny. Obok Delegatury działała Głowna Rada Polityczna, (przekształcona w Polityczny Komitet Porozumiewawczy) która podejmowała najważniejsze decyzje polityczne” – wyjaśnił historyk MHPRL.

Rataj zadbał także o to, by powstała spójna konspiracja ruchu ludowego. Zorganizował konspiracyjne Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego (CKRL), któremu podporządkowano lokalne struktury SL „Roch” i Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”.

Po raz pierwszy gestapo aresztowało Macieja Rataja w listopadzie 1939 r. w jego mieszkaniu przy ul. Hożej 14. Do lutego 1940r. przebywał w więzieniu przy ul. Daniłowiczowskiej. Po zwolnieniu zamieszkał w Otwocku. Odrzucił propozycję przerzucenia go przez Węgry do Francji. Podkreślał, że „walka o byt narodu toczy się tutaj w kraju”.

30 marca 1940 r. gestapo ponownie aresztowało Rataja. Według historyków nastąpiło to tuż przed spotkaniem z komendantem ZWZ, gen. Stefanem Roweckim „Grotem”. Marszałek trafił do celi na Pawiaku. 21 czerwca 1940 r. został zamordowany w lesie koło Palmir w Puszczy Kampinoskiej.

Tego dnia, w największej egzekucji w Palmirach, Niemcy zamordowali łącznie 378 osób, w tym wielu wybitnych działaczy społecznych i politycznych, dziennikarzy, lekarzy, adwokatów, księży. Wśród nich był znany działacz PPS i długoletni poseł na Sejm RP – Mieczysław Niedziałkowski, złoty medalista w biegu na 10 tys. metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r. Janusz Kusociński, poseł i senator Halina Jaroszewicz oraz wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski.

25 kwietnia 1946 r. podczas ekshumacji zidentyfikowano szczątki Rataja. Dwa miesiące później na cmentarzu w Palmirach odbył się uroczysty pogrzeb z udziałem przedstawicieli władz państwowych oraz licznych zwolenników PSL. W listopadzie 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Maciej Rataj został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

"MHPRL kultywuje pamięć o Maciej Rataju, organizując corocznie konferencje i poświęcone mu wystawy. Jest on patronem wielu szkół na terenie całej Polski. Po wojnie kilkakrotnie wydawano jego +Pamiętniki 1918-28+” – przypomniał historyk.

„Dziś Maciej Rataj może być wzorem wielkiej kultury politycznej i wzorem polityka, który rozumiał, że poprawa losu obywateli i wielkość państwa dokonać się może wyłącznie w prawidłowo skonstruowanym państwie demokratycznym, w którym interesy państwa i obywateli się ze sobą łączą" - podsumował dr Indraszczyk. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ wj/ szuk/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.