45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach
Ponad 1000 młodych artystów - tancerzy, instrumentalistów, wokalistów - z Polski, Ukrainy i Algierii weźmie udział w koncertach i warsztatach 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który 12 lipca rozpocznie się w Kielcach.
"W tym roku festiwal ma wyjątkowy wymiar z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i powstania Związku Harcerstwa Polskiego. To także dowód na to, że harcerstwo cały czas się rozwija. Jesteśmy coraz lepiej postrzegani przez społeczeństwo, a rodzice chętniej zapisują swoje dzieci do ZHP" – podkreślał w środę podczas konferencji prasowej komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP i komendant festiwalu, Tomasz Rejmer.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski dodał, że od 45 lat festiwal jest doskonałą reklamą dla stolicy regionu świętokrzyskiego. "To świetna promocja dla naszego miasta, ale jednocześnie ogromne wyzwanie logistyczne. Trzeba włożyć sporo wysiłku, aby zapewnić harcerzom atrakcyjny pobyt i przede wszystkim bezpieczeństwo. Ale warto, bo na naszym festiwalu swoje kariery rozpoczynało wielu znanych artystów, którzy do dzisiaj z sentymentem wspominają pobyt w naszym mieście" – zaznaczył Lubawski.
Impreza, nazywana potocznie, od swojego symbolu – "Wiatraczkiem", potrwa od 12 do 22 lipca. Jej uczestnicy zaprezentują się podczas ośmiu koncertów na kieleckim Rynku i w dwóch dużych galach w Amfiteatrze Kadzielnia. Podczas przeglądów konkursowych, na dwóch scenach Kieleckiego Centrum Kultury będą rywalizowali o Złote, Srebrne i Brązowe "Jodły".
Po zakończeniu przeglądu rozpoczną się pięciodniowe warsztaty wokalne, muzyczne i taneczne. Zajęcia prowadzone będą przez 12 konsultantów, m.in. znanego choreografa Jacka Wazelina. "Zależy nam na tym, aby każdy wykonawca wyjechał z Kielc z nowym repertuarem, gotową formą artystyczną, którą młody wykonawca będzie potem szlifował przez cały rok u siebie w domu" – powiedział dyrektor artystyczny imprezy, Arkadiusz Szostak.
W przeglądach i warsztatach weźmie udział ponad 500 osób.
W sobotę 14 lipca w Amfiteatrze na Kadzielni, w koncercie "Gospodarze – Gościom" zaprezentuje się 400 artystów. Jak podkreślił Szostak, uroczysta gala została podzielona na trzy części. "Koncert będzie nawiązywał do rocznicy odzyskania niepodległości i powstania ZHP. Jego pierwsza część będzie poświęcona historii Polski, a druga to droga naszego kraju od niepodległości do wolności. Trzeci obraz to niepodległość i wolność widziana oczami młodych artystów" – mówił dyrektor artystyczny festiwalu.
W ramach festiwalu na kieleckim Rynku zaplanowano m.in. koncerty z cyklu "Zakręceni na Kielce", koncert międzypokoleniowy i "Rock Niepodległości". Po raz trzeci odbędzie się akcja "Największy Zespół Rockowy". Uczestnicy festiwalu i zaproszeni goście (m.in. Jacek Królik, Jarek Kisiński i Jacek Dyląg) wspólnie wykonają utwór "Kocham Wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni. Tradycyjne zaplanowano też galę konkursu "Młody Film".
13 lipca młodzi artyści przejdą ulicami centrum Kielc w kolorowym korowodzie. Laureaci imprezy zaprezentują się w koncercie galowym na Kadzielni, który odbędzie 21 lipca.
Uczestnicy festiwalu mogą bezpłatnie korzystać w Kielcach z komunikacji miejskiej, pływalni i miejskich instytucji kultury. Festiwal organizuje Chorągiew Kielecka ZHP w partnerstwie z samorządem Kielc. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Szczegóły przedsięwzięcia można znaleźć na stronie internetowej: www.wiatraczek.pl
Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej jest organizowany w Kielcach od 1974 roku. W dotychczasowych edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W organizację festiwalu zaangażowani byli m.in. Olga Lipińska, Andrzej Rosiewicz i Krystyna Prońko.(PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ krap/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.