21.06.2019 aktualizacja 23.06.2019

60 tys. osób obejrzało wystawę „W Polsce króla Maciusia” w POLIN

Wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Fot. PAP/L. Szymański Wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Fot. PAP/L. Szymański

Wystawę „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” zobaczyło już 60 tys. dzieci i opiekunów, prawie 9 tys. uczniów i uczennic. Ekspozycja czynna będzie do 1 lipca.

„Podążając za Korczakiem, który respektując odrębne potrzeby dziecka, jednocześnie traktował je poważnie, podjęliśmy próbę rozmowy z dziećmi na ważkie tematy dotyczące historii i współczesności, szukając przy tym odpowiedniego języka. Na wystawie można się ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, a nawet na nie wspinać. Ekspozycja zachęca do stawiania pytań, wspólnej rozmowy z rówieśnikiem lub opiekunem – wyjaśnia Anna Czerwińska, współkuratorka wystawy.

30 czerwca w Muzeum POLIN odbędzie się wydarzenie zamykające wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Będzie to ostatnia niedziela rodzinna na wystawie i zarazem jej finisaż, który odbędzie się pod hasłem „Król Maciuś jedzie na wakacje”. W programie przewidziane jest zwiedzanie wystawy z edukatorami, gry i zabawy, spacer rodzinny po Muranowie oraz warsztaty twórcze, na których wycinając, klejąc i dziergając będzie można przygotować wyprawkę dla małego króla. Na zakończenie dnia wszyscy będą zaproszeni do udziału w wydarzeniu teatralnym.

„Muzeum POLIN jednak nie żegna się z królem Maciusiem. W placówce bowiem działa Miejsce Edukacji Rodzinnej +U króla Maciusia+. Tam z Maciusiem można spotkać się przez cały rok na rodzinnych warsztatach oraz przy okazji licznych zabaw i animacji – poinformowała PAP Marta Dziewulska, specjalista ds. kontaktu z mediami. „A już od września Muzeum POLIN zaprasza na podróż do dwóch niezwykłych, odległych a jednocześnie bardzo sobie bliskich miast – Gdyni i Tel Awiwu. Oba powstały na początku XX wieku i w szybkim tempie stały się nowoczesnymi kurortami nadmorskimi oraz portami. Wyróżnia je charakterystyczna, modernistyczna architektura. Spoiwem okazuje się także wspólna, polsko-żydowsko historia. Te podobieństwa, ale i unikatowość każdego z miast będzie można poznać na wystawie +Gdynia – Tel Awiw+” - zapowiedziała.

Muzeum zaprosiło przy tej okazji do współpracy artystów współczesnych. „Maurycy Gomulicki stworzy specjalnie dla Muzeum POLIN neon, nawiązujący do symboliki obu miast. Artysta-fotograf Wojciech Wilczyk i malarka Maria Kiesner przedstawią nowe spojrzenia na modernistyczną architekturę Tel Awiwu i Gdyni. Dzięki osobistemu spojrzeniu artystów na te miasta widzowie będą mogli poznać współczesną Gdynię i Tel Awiw, a przede wszystkim ich architekturę” – powiedziała Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN.

Wystawa "Gdynia – Tel Awiw" będzie czynna w Muzeum Historii Żydów Polskich od 13 września 2019 r. (PAP)

Anna Bernat

abe/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.