02.11.2023

98. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza: tu oddajemy hołd tym, dzięki którym jesteśmy wolni

Obchody 98. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka Obchody 98. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Fot. PAP/R. Pietruszka

W Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 98. rocznicy powstania Grobu Nieznanego Żołnierza. „Oni poświęcili siebie, abyśmy my byli wolni. Oni nie myśleli o sobie, tylko o tych pokoleniach, które przyjdą po nich” – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Czwartkowa uroczystość zaczęła się od odśpiewania hymnu narodowego oraz zmiany warty. Kapitan Paweł Linke, oficer Dowództwa Garnizonu Warszawa, odczytał akt erekcyjny Grobu Nieznanego Żołnierza, następnie została oddana salwa honorowa.

Pełniący obowiązki szefa sztabu Wojska Polskiego generał broni Piotr Błazeusz wypowiedział słowa roty przysięgi wojskowej i przypomniał, że obowiązuje ona wszystkich żołnierzy. "Wielu naszych znakomitych poprzedników oddało życie dochowując wierności tej przysiędze" - powiedział generał Błazeusz i dodał, że Grób Nieznanego Żołnierza, który ich upamiętnia stał się panteonem tradycji narodowej i monumentem poświęconym chwale oręża polskiego.

"Tu leży żołnierz polski poległy za ojczyznę. Wielu poległych i zamordowanych za sprawą naszej ojczyzny w potrzebie nadal spoczywa w nieznanych mogiłach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Chwała i cześć ich pamięci" - mówił generał.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk dziękował tym, którzy oddawali życie dla dobra ojczyzny. "Oni poświęcili siebie, abyśmy mu byli wolni. Oni nie myśleli o sobie, tylko o tych pokoleniach, które przyjdą po nich. A my dziś mówimy dziękujemy, a my dziś mówimy pamiętamy" - powiedział.

Przypomniał pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski i słowa, które wygłosił, modląc się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. "Na iluż frontach w czasie trwania naszego narodu musiał ginąć polski żołnierz, aby udowadniać swoją krwią, że nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie". "My tę niepodległą Polskę w przyszłość przeniesiemy, tak jak otrzymaliśmy ją w darze od naszych poprzedników, przekażemy ja pokoleniom następnym, aby wolna, niepodległa Polska trwała wiecznie"- podkreślił Kasprzyk.

Następnie pod Grobem Nieznanego Żołnierza i pod tablicą Matce Nieznanego Żołnierza znajdującą się na budynku Garnizonu Warszawa delegacje złożyły wieńce. Wśród składających byli m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, ambasador Republiki Armenii Alexander Arzoumanian, prezes fundacji Armenian Foundation Marta Axentowicz-Bohosiewicz, pełniący obowiązki szefa Sztabu Generalnego gen. broni Piotr Błazeusz, pełniący obowiązki dowódcy generalnego RSZ gen. broni Marek Sokołowski, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, płk Krzysztof Stańczyk, pełniący obowiązki dowódcy WOT oraz Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

"Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem i jednoznacznym przekazem od pokoleń odzyskujących niepodległość po 123 latach zaborów, do przyszłych pokoleń, które tę wolność powinny utrzymać" - powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.

W uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele duszpasterstw wojskowych: biskup polowy WP Wiesław Lechowicz, abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Wiesław Żydel z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.

Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, w rozmowie z PAP podkreślił, że okres walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości, był okresem tak dynamicznym i żywiołowym, że zdarzało się, że ci, którzy zgłaszali się do wojska i oddawali swoje zdrowie i życie za Polskę, bardzo często nie byli jednoznacznie ujęci w ewidencji wojskowej. "Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem i jednoznacznym przekazem od pokoleń odzyskujących niepodległość po 123 latach zaborów, do przyszłych pokoleń, które tę wolność powinny utrzymać" - powiedział.

Trumna, którą złożono 2 listopada 1925 r. pod arkadami Pałacu Saskiego została w drodze losowania wybrana przez Jadwigę Zarugiewiczową, matkę żołnierza poległego pod Zadwórzem. Wyboru dokonała spośród trzech trumien w których były ciała bezimiennych obrońców Lwowa. Okazało się, że jest w niej żołnierz w maciejówce. Jego szczątki są tymi, którym w imieniu wszystkich pozostałych oddawany jest hołd. Wraz z trumną w krypcie umieszczono urny z ziemią z 14 losowo wybranych pól bitewnych oraz akt erekcyjny. (PAP)

Autor: Paweł Stępniewski

Wideo dostępne na pap.pl: https://www.pap.pl/aktualnosci/98-rocznica-powstania-grobu-nieznanego-zolnierza-tu-oddajemy-hold-tym-dzieki-ktorym

aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.