15.08.2018

Abp Jędraszewski o Bitwie Warszawskiej: to było zmaganie także z Bogiem, z nadzieją

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Fot. PAP/G. Momot Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Fot. PAP/G. Momot

To nie było tylko usiłowanie podporządkowania sobie Europy, ale i wielkie zmaganie się z Bogiem, z prawdą. To było wielkie zmaganie z nadzieją – powiedział o Bitwie Warszawskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas środowego nabożeństwa w bazylice Mariackiej.

W święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Wojska Polskiego abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że w 1920 r. wojska bolszewickie zbliżające się do Warszawy próbowały podporządkować sobie najpierw Polskę, potem Niemcy, by w końcu zdobyć całą Europę.

„To nie było tylko usiłowanie podporządkowania sobie Europy, ale i wielkie zmaganie się z Bogiem, z prawdą o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, z prawdą o wyniesieniu do chwały Najświętszej Marii Dziewicy, z prawdą, że wszyscy którzy z Chrystusem umarli mieli nadzieję, że z nim zmartwychwstają. To było wielkie zmaganie z nadzieją” – powiedział w bazylice Mariackiej metropolita krakowski.

Szczególną uwagę zwrócił na postać ks. Ignacego Skorupki, który z krzyżem w ręku poległ na polu chwały, pod Ossowem, 14 sierpnia 1920 r. Pogrzeb duchownego odbył się 17 sierpnia 1920 r. na warszawskich Powązkach. Na trumnie Ignacego Skorupki gen. Józef Haller złożył srebrny krzyż Orderu Virtuti Militari.

Abp Jędraszewski w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zaapelował, aby rozważać słowa gen. Hallera, które wypowiedział na pogrzebie ks. Skorupki.

Gen. Haller mówił: „Polacy! Wejrzyjcie w siebie! Dajcie przynajmniej ofiarną pracę dla Polski, dla której ci, którym dziś cześć tu wyrażamy, życie ofiarowali, dając świadectwo, że Polska nie zginęła i zginąć nie może! Idźmy za ich przewodem! Polska i w przyszłości ostać się może tylko jako czuwające a zbrojne obozowisko ludzi ofiarnych i czujnych”.

Metropolita krakowski wspomniał Matkę Boską, którą Bóg obdarzył „nadzwyczajną łaską” i która „przez Chrystusa stała się narzędziem zbawienia świata”.

Wcześniej w środę metropolita krakowski wziął udział w uroczystościach w Ludźmierzu (Małopolskie).

„Nie pozwólcie, by szydzono z godności człowieka. Brońcie jej. Brońcie tej godności, brońcie ludzkiego życia swoją miłością do Boga, do siebie nawzajem i do owoców waszej miłości małżeńskiej jakimi są wasze dzieci” – mówił w homilii.

Hierarcha przypomniał, że człowiek stworzony jest na Boży obraz i podobieństwo, a to przejawia się w tym, że jest powołany z miłości do miłości. "Najpełniej w swym życiu urzeczywistniła to Maria, bo ona najbardziej ze wszystkich ludzi kochała Boga" - powiedział arcybiskup. Podkreślił, że pięknym obrazem miłości Marii do Boga jest wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej z delikatnym uśmiechem na twarzy.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu jest najstarszym na Podhalu. Jego początku sięgają XIII w. i są związane z zakonem cystersów, którzy do XIX w. opiekowali się świątynią. Budowla najpierw była drewniana, w II poł. XIX w. na jej miejsce wzniesiono nową, neogotycką.

Na środowy wieczór zaplanowano także widowisko multimedialne z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz stulecia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejscem pokazu było Centrum Jana Pawła II w Krakowie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.