24.11.2019

Abp M. Jędraszewski: obecność nuncjusza apostolskiego kryterium niepodległości

Uroczystość z udziałem szefa misji pomocy dla ofiar I wojny światowej Herberta Hoovera (siedzi pierwszy z prawej), Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego (siedzi pierwszy z lewej), nuncjusza papieskiego Achillesa Rattiego (siedzi w środku), premiera Ignacego Jana Paderewskiego (stoi za nuncjuszem papieskim). Warszawa, 08.1919. Fot. NAC Uroczystość z udziałem szefa misji pomocy dla ofiar I wojny światowej Herberta Hoovera (siedzi pierwszy z prawej), Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego (siedzi pierwszy z lewej), nuncjusza papieskiego Achillesa Rattiego (siedzi w środku), premiera Ignacego Jana Paderewskiego (stoi za nuncjuszem papieskim). Warszawa, 08.1919. Fot. NAC

Obecność nuncjusza apostolskiego w Polsce stanowi kryterium jej niepodległości – ocenił abp Marek Jędraszewski w niedzielę na Wawelu podczas uroczystości zakończenia obchodów setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą.

W mszy w katedrze wawelskiej udział wziął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także m.in. kard. Stanisław Dziwisz, przedstawiciele rządu i samorządów. Eucharystii przewodniczył prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Dominique Mamberti.

„Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem. A my, Polacy, pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością” – powiedział w słowie wstępnym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jak przypomniał, po czasach zaborów, 25 kwietnia 1918 r. papież Benedykt XV mianował Achillesa Rattiego swoim wizytatorem na ziemie polskie i litewskie. „Był to bardzo czytelny znak, że Stolica Apostolska żywiła realną nadzieję, iż narody tego regionu Europy mają szanse na odzyskanie swej państwowej suwerenności” – powiedział metropolita i przypomniał, że rok później Achilles Ratti został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce.

„Dalsze dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce potwierdziły pewną historyczną prawdę, która 100 lat temu w pełni się ujawniła: relacje dyplomatyczne naszej ojczyzny ze Stolicą Apostolską mogą mieć miejsce tylko pod warunkiem istnienia wolnej i suwerennej Polski. Równocześnie tę prawdę można odczytać także w nieco innym sensie: kryterium niepodległości Polski stanowi obecność nuncjusza apostolskiego w naszym kraju” - zaznaczył arcybiskup.

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Dominique Mamberti powiedział na początku homilii, że eucharystia w miejscu, w którym przechowywane są relikwie św. Stanisława i w którym święcenia biskupie przyjął św. Jan Paweł II jest „opatrznościową okazją, aby ożywić więzy wiary, pokoju i przyjaźni łączące Stolicę Apostolską i Polskę, a w sposób szczególny Kościół rzymski i Kościół krakowski”.

Kard. Mamberti zwrócił uwagę, że 100 lat temu pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce Achilles Ratti rozpoczynał posługę ze świadomością, że „zło pustoszące świat rodzi się w efekcie coraz bardziej powszechnego odsuwania Chrystusa na margines życia jednostek, rodzin i społeczeństw”.

O Polsce stojącej na progu niepodległości Mamberti powiedział: „Był to kraj, który zachował najcenniejsze cnoty: lojalność wobec papieża, wierność wartościom wypływającym z wiary i własnym wielowiekowym tradycjom (…)” i mimo złożonej sytuacji w ówczesnej Polsce Achilles Ratti – mówił kardynał – wypełnił swoje zadanie.

Prefekt dodał m.in., że „Kościół jest żywym znakiem Bożego pokoju, a na każdym z jego członków spoczywa obowiązek aktywnego włączenia się w jego budowę i rozwój”. Przyznał też, że Kościół nie oferuje gotowych recept, ale – jak podkreślił – ma Jezusa.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską zostały wznowione w 1919 r., po ponad 120 latach przerwy. 30 marca Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie odrodzonego państwa Polskiego. 6 czerwca prałat Achille Ratti został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa. 19 lipca złożył listy uwierzytelniające na ręce Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Oznaczało to wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.