04.07.2018

Amerykańscy dyplomaci w Polsce o niepodległości i przyjaźni obu krajów

Z okazji 242. rocznicy niepodległości USA amerykańska ambasada w Polsce opublikowała w środę nagranie wideo, w którym ambasador Paul Jones oraz inni dyplomaci mówią po polsku o niepodległości obu państw i przyjaznych relacjach dwustronnych.

"W nastroju radości obchodzimy dziś 242. rocznicę niepodległości" - mówi ambasador Jones w nagraniu opublikowanym m.in. na Facebooku i Twitterze, w którym podkreślono m.in. "trwałą przyjaźń łączącą nasze narody i kraje".

Podczas rewolucji amerykańskiej "Polska była jednym z naszych kluczowych sojuszników" - wskazuje inny amerykański dyplomata. "Polscy bohaterowie, tacy jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, pomogli nam wywalczyć niepodległość" - zauważa.

Inna dyplomatka podkreśla z kolei, że "w czasie I wojny światowej amerykański prezydent Woodrow Wilson okazał się najgorętszym orędownikiem polskich aspiracji niepodległościowych".

"Amerykańscy dyplomaci w Polsce czują się zaszczyceni, mogąc z pełnym przekonaniem powiedzieć, że idea niepodległości to zarazem most, więź i święta obietnica łącząca oba nasze narody" - zaznacza jeden z przedstawicieli amerykańskich władz w Polsce.

Film można obejrzeć pod linkiem: https://twitter.com/USEmbassyWarsaw/status/ (PAP)

ulb/ son/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.