10.09.2018

Archiwalny Fotoplastykon przed Muzeum Narodowym w Krakowie

Służba muzealna podczas ćwiczeń w zakresie pożarnictwa, Sukiennice, 1930 rok, wł. Archiwum Cyfrowe. Źródło: MNK Służba muzealna podczas ćwiczeń w zakresie pożarnictwa, Sukiennice, 1930 rok, wł. Archiwum Cyfrowe. Źródło: MNK

Fotoplastykon z 50 archiwalnymi fotografiami Krakowa z lat 1918-39 stanął na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego. Z okazji 100-lecia niepodległości Archiwalny Fotoplastykon podróżuje po polskich miastach z wystawami o lokalnej historii.

Wyglądający nieco staroświecko, wykonany ręcznie z drewna fotoplastykon przypomina kiosk z okresu międzywojnia. Prezentowane w nim zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Narodowego w Krakowie.

Fotografie podzielono na pięć tematycznych sekcji: krajobrazy starego Krakowa, inwestycje, życie codzienne, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz uroczystości i wydarzenia. Dwie z nich są prezentowane w technice stereoskopowej, która daje wrażenie trójwymiarowości.

"Zdjęcia związane z Muzeum Narodowym w Krakowie pokazują proces powstawania gmachu głównego – od podpisania aktu erekcyjnego przez prezydenta Mościckiego, przez sceny z placu budowy, po wnętrza. Ciekawe jest np. zdjęcie przedstawiające obraz Hołd Pruski w Sukiennicach podczas ćwiczeń przeciwpożarowych w 1930 r. To właśnie fotografie z przedwojennego życia muzeum możemy oglądać w 3D" – mówiła Marta Boska z MNK.

Jednorazowo zdjęcia może oglądać pięć osób.

Przechodnie, którzy skorzystają z fotoplastykonu, będą mogli zobaczyć, jak kilkadziesiąt lat temu wyglądało życie codzienne krakowian m.in. zakupy na targu na krakowskim Rynku, odpoczynek plażowiczów nad Wisłą czy zabawy dzieci na sankach pod Kopcem Kościuszki.

Do ciekawostek należy fotografia dokumentująca rejs krakowskich aktorów balią po Wiśle z Krakowa do Gdańska. W lipcu 1932 roku w Gdyni odbyły się pierwsze w historii Polski obchody Święta Morza. Troje krakowskich aktorów teatralnych – Kazimierz Beroński, Stanisław Gołębiowski i Maryla Szewczyńska – postanowiło dotrzeć na nie w drewnianej balii do prania. Po drodze odwiedzili dziesiątki miejscowości, w Warszawie czekały na nich tłumy gapiów i dziennikarzy. Rejs zakończył się sukcesem.

Najpiękniejsze zdjęcia samego Krakowa wykonał Henryk Poddębski, zawodowy fotograf związany z Warszawą, członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który w dwudziestoleciu międzywojennym zjeździł województwa II RP, fotografując miasta, wsie i ludzi.

Kraków to trzeci przystanek Archiwalnego Fotoplastikonu, który później pojedzie do Koszalina, gdzie od połowy grudnia do końca stycznia będzie dostępny przed budynkiem Archiwum Państwowego. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Program Wieloletni "Niepodległa" na lata 2017–2021 i dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W Krakowie Archiwalny Fotoplastykon gościć będzie do 4 października.(PAP)

wos/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.