25.03.2023

Artystyczna inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej w muzeum w Sulejówku

Artystyczna inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Artystyczna inauguracja Roku Aleksandry Piłsudskiej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Koncert utworów amerykańskiego kompozytora George’a Gershwina zainauguruje w niedzielę Rok Aleksandry Piłsudskiej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – podaje w sobotę MKiDN w mediach społecznościowych.

"W debacie publicznej Aleksandra Piłsudska pojawia się najczęściej w kontekście męża. Jest to jednak cząstka z mozaiki jej życia" – zwróciło uwagę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Facebooku.

Sejm Rzeczpospolitej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej w związku z przypadającą 31 marca tego roku 60. rocznicą jej śmierci.

Podczas niedzielnego koncertu w muzeum w Sulejówki utwory George’a Gershwina (1898-1937) zagra Marcin Masecki. Po koncercie zaplanowano spotkanie z Maseckim, który jest nie tylko pianistą, ale i dyrygentem, kompozytorem i pedagogiem. Specjalizuje się w muzyce poważnej i jazzowej. "To jeden z najbardziej znanych polskich popularyzatorów i wykonawców muzyki George’a Gershwina, który podobnie jak amerykański kompozytor, z powodzeniem łamie granice między sztuką wysoką a rozrywkową" – wskazano w zapowiedzi koncertu.

Żona Józefa Piłsudskiego Aleksandra urodziła się w 1882 r. w Suwałkach, zmarła w 1963 r. w Londynie. Była działaczką niepodległościową w Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Organizacji Wojskowej. Odznaczona została m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Po śmierci męża stała się kustoszką jego pamięci i dziedzictwa.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku gromadzi pamiątki związane z marszałkiem oraz epoką, w której żył. Otwarto je w 2020 r. W 2008 r. umowę o utworzeniu tej placówki podpisała Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i MKiDN. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.