10.10.2024

Barwne obrazy kapistów na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie

Wystawa "Kapiści. Sto lat!" w MNK Czapscy Wystawa "Kapiści. Sto lat!" w MNK Czapscy

Pejzaże, portrety i martwe natury grupy kapistów od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie – Pawilonie Józefa Czapskiego. Ekspozycja jest zorganizowana w 100-lecie wyjazdu malarzy z Krakowa do Paryża, gdzie kontynuowali studia i prezentowali swoją twórczość.

Studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1923 roku założyli Komitet Paryski, starając się zebrać środki na studia artystyczne w Paryżu pod okiem swojego profesora Józefa Pankiewicza. Najważniejszymi członkami grupy kapistów byli Hanna Rudzka, Jan Cybis, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski oraz Piotr Potworowski. Od 1924 roku przez siedem lat artyści studiowali malarstwo we francuskich muzeach, chłonąc jednocześnie artystyczne nowinki i prezentując swoje dzieła na prestiżowych wystawach.

"Po powrocie grupa stała się jedną z najważniejszych grup artystycznych w historii sztuki polskiej XX wieku. Można bez przesady powiedzieć, że ukształtowała znaczącą część polskiego malarstwa od lat 30. aż do dzisiaj - ich uczniowie i następcy kształtują dalej malarstwo polskie na akademiach" – zwrócił uwagę podczas spotkania z mediami dyrektor muzeum prof. Andrzej Szczerski.

Przedwojenne obrazy kapistów można od piątku oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Twórcy ekspozycji zwracają uwagę, że właśnie powstałe przed drugą wojną światową prace były rzadziej pokazywane i mniej znane publiczności. "Kilka zgromadzonych tutaj obiektów jest odkryciem. Na wystawie widzimy kapistów z nieznanej, nieoczywistej i zaskakującej czasami strony" – ocenił dyrektor MNK. Muzeum wystawiło także kilka obrazów prezentowanych w 1931 roku na wystawie w Genewie.

"Była to z całą pewnością najzdolniejsza grupa sytuacyjna powołana w związku z wielką potrzebą poznania innego malarstwa, malarstwa nie historycznego, nie tematycznego, ale - jak oni mówili – prawdziwego, skupionego na samej formie, grze kolorystycznej" – zaznaczyła kuratorka wystawy Agnieszka Kosińska.

Zwiedzający zobaczą pejzaże, portrety oraz martwe natury. Kuratorzy wystawy wskazują na kolory tych prac, przypominając, że dla kapistów najważniejszym zagadnieniem był kolor, poprzez który postrzegali świat, wyrażali światło i przestrzeń. Często skupiali się także na samej formie obrazu, odrzucając realistyczne odtwarzanie rzeczywistości i symbolikę.

"Była to z całą pewnością najzdolniejsza grupa sytuacyjna powołana w związku z wielką potrzebą poznania innego malarstwa, malarstwa nie historycznego, nie tematycznego, ale - jak oni mówili – prawdziwego, skupionego na samej formie, grze kolorystycznej" – zaznaczyła kuratorka wystawy Agnieszka Kosińska. "Kapiści byli grupą ściśle malarską, nie mieli właściwie żadnych ideologicznych postulatów, w ich obrazach brak jest treści pozamalarskich" – dodał kurator Światosław Lenartowicz.

Na twórczość członków grupy wpływ wywarł ich mentor Józef Pankiewicz, inspirowali się także dziełami Paula Cezanne’a i postimpresjonisty Pierre’a Bonnarda. Wystawa MNK ma pozwolić zanurzyć się w barwnym świecie kapistów, stając się okazją do namysłu nad ewolucją sztuki XX wieku i siłą koloru, który ci artyści uczynili centralnym elementem twórczości.

Ekspozycja "Kapiści. Sto lat!" będzie czynna od piątku do 6 kwietnia 2025r. w MNK Czapscy przy ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.