17.10.2017

"Błękitna Armia gen. Hallera we Francji" - wystawa fotograficzna na krakowskich Plantach

Armia polska we Francji: objęcie dowódctwa przez gen. Józefa Hallera (2P) - generał składa przysięge jako naczelny wódz. Fot. NAC Armia polska we Francji: objęcie dowódctwa przez gen. Józefa Hallera (2P) - generał składa przysięge jako naczelny wódz. Fot. NAC

O "Błękitnej Armii Hallera we Francji” opowiada 29 dużych fotografii, wyeksponowanych na krakowskich Plantach, obok teatru im. Juliusza Słowackiego. Organizatorami wystawy, czynnej od 17 października do 15 listopada są Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Krakowie.

Ekspozycję zorganizowano w 100-lecie utworzenia we Francji niezależnej polskiej armii, pod dowództwem generała Józefa Hallera, zwanej także "Błękitną Armią" – od kolorów francuskich mundurów. Większość fotografii pochodzi z archiwów Francuskiego Ministerstwa Obrony.

"Specjalnie wybraliśmy takie miejsce, które stanowi bardzo uczęszczany trakt komunikacyjny – zarówno przez mieszkańców Krakowa, jak i przez turystów. Zdjęcia można oglądać i w dzień i w nocy, bo są dobrze oświetlone – powiedział Konsul Generalny Francji w Krakowie, Frederic de Touchet.

Konsul podkreślił, że spośród 500 starych fotografii, wybrano tylko 29 z lat 1917-19. Obrazują one codzienne życie armii – są na nich roześmiane i beztroskie twarze młodych żołnierzy, przed ich wyjazdem do Polski.

Błękitną armię Hallera sformowano we Francji, na podstawie dekretu prezydenta Raymonda Poincarego. Generał Haller objął dowództwo w październiku 1917 roku, a w drodze do Polski armia rozrosła się do 70 tys. żołnierzy. Składała się z dwóch korpusów, każdy z nich z dwóch dywizji.

"Wolą rządu francuskiego było, aby ta młoda armia, w której znalazło się też 6 tys. Francuzów, stała się realną siłą, pomocną w obronie młodej demokracji, powstającego po latach niewoli - Państwa Polskiego. To była armia doskonale wyćwiczona, bardzo dobrze uzbrojona i wyposażona w artylerie i dużą liczbę czołgów" - powiedział konsul de Touchet. Przypomniał, że Polacy z Francji i z USA walczyli na froncie I wojny światowej w armii francuskiej i że jedna z głównych alei w Krakowie, nosi imię polsko-francuskiego marszałka – Ferdynanda Focha.

Podczas wernisażu wystawy "Błękitna Armia Hallera we Francji" ("L’Armee Bleue de Haller en France"), w środę 18. listopada, dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii UJ, przedstawi zarys Historii Armii Hallera.

Głównymi organizatorami ekspozycji są: Ambasada Francji i Instytut Francuski, Archiwum dokumentacji audiowizualnej resortu obrony Francji(ECPAD), Teatr im. Juliusza Słowackiego i UJ.

Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydenta Krakowa i Wojewoda Małopolski.

Francja będzie w tym roku gościem honorowym na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie - 26-29 października. (PAP)

autor: Grzegorz Kościński

edytor: Paweł Tomczyk

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.