19.10.2018

Bp Guzdek apeluje o troskę o groby bohaterów niepodległej ojczyzny

Bp Józef Guzdek. Fot. PAP/M. Obara Bp Józef Guzdek. Fot. PAP/M. Obara

O troskę o groby bohaterów niepodległej ojczyzny zaapelował w specjalnym liście przesłanym PAP przed uroczystością Wszystkich Świętych biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Jak napisał bp Guzdek, w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświadamiamy sobie, "jak wielu naszych rodaków poświęciło życie sprawie ojczyzny, prowadząc działalność konspiracyjną, podejmując walkę z zaborcami i najeźdźcami, sprzeciwiając się zewnętrznemu i duchowemu zniewoleniu".

"Imiona i nazwiska tych osób wypisane są złotymi zgłoskami w encyklopediach, słownikach zasłużonych osób, na pamiątkowych tablicach. Ich imionami nazwano szkoły, instytucje użyteczności publicznej oraz ulice naszych miast" - zaznaczył.

Hierarcha wyraził wdzięczność tym wszystkim, którzy przez cały rok, a zwłaszcza przed Wszystkimi Świętymi, porządkują groby, w których spoczywają powstańcy XIX i XX wieku, uczestnicy wojny polsko-rosyjskiej z 1920 r., polscy żołnierze I i II wojny światowej, żołnierze podziemia antykomunistycznego, a także osoby cywilne które "za swoją postawę patriotyczną wiele wycierpiały lub straciły swoje życie".

"Zwracam się z serdeczną prośbą do Księży Proboszczów, którzy zarządzają cmentarzami parafialnymi, aby zatroszczyli się o miejsca pochówku naszych narodowych bohaterów oraz zaangażowali się w budzenie wrażliwości swoich parafian w tej sprawie. Warto w tym celu zadbać o założenie rejestru takich grobów w kancelariach parafialnych bądź w biurach cmentarzy komunalnych oraz zatroszczyć się o zainteresowanie nimi grup i wspólnot parafialnych oraz lokalnych społeczności. Warto też ocalić od fizycznej likwidacji mogiły, za które, najczęściej z braku najbliższej rodziny, nie są wnoszone opłaty administracyjne" - podkreślił bp Guzdek.

Wyraził nadzieję, że przy współudziale miejscowych władz samorządowych i instytucji powołanych do zachowywania śladów przeszłości, miejsca te będą otoczone nadzorem, a tam, gdzie będzie to konieczne, podjęte zostaną prace konserwatorskie bądź remontowe.

"Zwracam się z apelem do żołnierzy i funkcjonariuszy zarówno czynnych, jak i emerytowanych. Podtrzymujcie pamięć o Waszych poprzednikach, którzy w miejscach służby lub zamieszkania trudzili się i przelewali krew dla Ojczyzny. Proszę także uczniów klas mundurowych i podchorążych uczelni wojskowych, aby zadbali o miejsca pochówku tych, którzy duszę oddali Bogu, zaś ciało ojczystej ziemi, wypełniając do końca rotę przysięgi żołnierskiej" - napisał.

Bp Guzdek zaapelował też do księży kapelanów, by pielęgnowali pamięć o tych, którzy zasłużyli się ojczyźnie, a ich doczesne szczątki spoczywają na cmentarzach. "Wasi poprzednicy z szacunkiem grzebali poległych podczas bitew i zmarłych od ran. Sporządzali także potrzebną dokumentację, włączali się w dzieło budowy cmentarzy wojennych i upamiętniania tych, którzy odeszli na wieczną wartę" - przypomniał.

"W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym przy mogiłach narodowych bohaterów, prośmy naszego Zbawcę, aby życiem wiecznym obdarzył tych, co nie tylko słowem, ale czynem umiłowali Ojczyznę" - dodał. (PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.