05.10.2018 aktualizacja 06.10.2018

Bydgoszcz: rozpoczęła się 17. edycja Festiwalu Prapremier „Nie/podległa”

Maja Kleczewska. Fot. PAP/A. Grygiel Maja Kleczewska. Fot. PAP/A. Grygiel

W piątkowy wieczór w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpoczęła się 17. edycja Festiwalu Prapremier „Nie/podległa”. Na inaugurację widzowie zobaczyli spektakl „Pod presją” Teatru Śląskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. W tym roku motywem przewodnim przeglądu jest niepodległość.

Jak wskazują organizatorzy festiwalu ich celem jest udowodnienie, że "prapremiera może być zaproszeniem do dawnej niedokończonej, zawieszonej może rozmowy, którą warto podjąć z dzisiejszego punktu widzenia". Sama idea festiwalu opiera się na prezentacji "w pigułce" nowych treści, które zaistniały przez ostatni rok w polskim teatrze. W tym roku z racji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości także bydgoski festiwal podejmuje w szczególny sposób ten wątek.

"Ta historyczna rama zachęciła nas do podjęcia teatralnych rozważań obracających się wokół problemu +nie/podległość+ na bardzo różnych poziomach ludzkiej egzystencji, zarówno w płaszczyźnie osobistego doświadczenia, jak i tego rozgrywającego się między ludźmi, w przestrzeni publicznej" - wskazują organizatorzy.

Inauguracyjna spektakl "Pod presją" z Teatru Śląskiego w Katowicach opowiada o braku zaufania, a jednym z celów aktorów jest pokazanie widzom realizacji filmu w teatrze. Jest on kręcony na oczach publiczności. W sobotę i w niedzielę goście festiwalu zobaczą premierę Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Sprawa. Dzieje się dziś". Reżyserem jest Martyna Majewska, a scenariusz powstał na podstawie "Sprawy Moniki" - dramatu autorstwa Marii Morozowicz-Szczepkowskiej. Tekst Morozowicz-Szczepkowskiej z 1933 roku był jednym z pierwszych feministycznych utworów, które ukazały się w Polsce.

Widzowie obejrzą także m.in. "1946" Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Zapiski z wygnania" Teatru Polonia z Warszawy, "Mefisto" Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera z Warszawy, "2118. Karasińska" Nowego Teatru z Warszawy czy "Kolorowe gry" Teatru Dansema.

Festiwal potrwa do niedzieli 14 października. Jego ostatnim akcentem będzie "Bem" - musical Teatru Syrena w koprodukcji z T. Żeromskiego w Kielcach opowiadający o generale Józefie Bemie. Spektakl ma formę żartobliwą, ale nie brakuje w nim również elementów zadumy. Na scenie zaprezentuje się 15 aktorów, a bardzo ważnym elementem sztuki będzie muzyka.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. debaty "Nie/podległa: Teatralne konstrukcje upamiętniające. Powinności (?) teatru?" i "Nie/podległa. Kobiety w teatrze", czytanie performatywne "Bił sobie Andrzej", rozmowy z twórcami spektakli po każdej sztuce oraz warsztaty z niepodległości, które poświęcone będą problemom społecznym kobiet, historii emancypantek i lokalnych bohaterek, a także przybiorą formę spaceru podczas którego uczestnicy będą mogli przyjrzeć się śladom kobiet w Bydgoszczy.

Organizatorami 17. Festiwalu Prapremier są miasto Bydgoszcz oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma on formę konkursu, przewodniczącą jury jest dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ wj/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.