10.09.2018

Centrum JP2: ponad 50 tys. osób obejrzało wystawę „Jan Paweł II - człowiek wolności”

Wystawa „Jan Paweł II - człowiek wolności”. Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II Wystawa „Jan Paweł II - człowiek wolności”. Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II

Już ponad 50 tys. osób z kraju i zagranicy obejrzało wystawę „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, którą z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zbliżającej się 40. rocznicy wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II.

Jak informują na swojej stronie internetowej organizatorzy wystawy, tak duże zainteresowanie ekspozycją skłoniło ich do przedłużenia jej o kolejny tydzień. Wystawę, która jest na Krakowskim Przedmieściu, obok kościoła św. Anny i Centralnej Biblioteki Rolniczej, odwiedzający mogą zobaczyć do niedzieli 16 września. Tego dnia w godz. 19-23 będzie ją można oglądać wraz z kuratorem.

"Przez trzy tygodnie wystawę odwiedziły tysiące ludzi z wielu krajów, reprezentujące wiele pokoleń: dzieci, ludzie w średnim wieku i osoby starsze. Cieszą oczywiście miłe wpisy do księgi pamiątkowej, ale bardzo satysfakcjonujący jest widok wielu młodych 20-30 latków, którzy zwiedzając tę ekspozycję, nie śpieszą się i czytają każdą planszę" – komentuje kurator wystawy Łukasz Ofiara.

Od poniedziałku na stronie www.czlowiekzwolnosci.centrumjp2.pl dostępny jest również wirtualny spacer po ekspozycji. "To propozycja szczególnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli dotrzeć do Warszawy i osobiście obejrzeć wystawy w plenerze. A warto, bo wystawa +Jan Paweł II – człowiek z wolności+ pokazuje fenomen polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata” - zachęca dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Dyrektor podkreśla jednocześnie, że "w nauczaniu Jana Pawła II temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka, rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu". "Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek egzaminu z wolności, przed którym staje współczesny Polak" – dodaje Michał Senk.

"+Jan Paweł II – człowiek z wolności+ przedstawia Karola Wojtyłę, który ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora. Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy +być wolnym+ według Jana Pawła II" - zaznaczył dyrektor Centrum Myśli JP2.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, jest ona prezentowana w nowoczesnym, specjalnie zaprojektowanym pawilonie. W jego czterech salach, poprzez ikonografię, instalacje oraz multimedia, zaprezentowane są dzieje Polski od momentu odzyskania niepodległości, aż po czasy współczesne. Faktograficzną oś stanowią najważniejsze momenty dziejowe Polski XX w., takie jak: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu oraz jego upadek i odzyskanie pełnej suwerenności. Tak skonstruowaną ikonografię wypełniają treści osnute wokół czterech filarów merytorycznych: niepodległości, kultury, narodu oraz wolności. Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja pomiędzy arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej. Ukryte między grafikami cytaty Jana Pawła II będzie można dostrzec jedynie przez specjalną lunetę umieszczoną na dachu pawilonu wystawy. Odwiedzający mogą także zrobić sobie selfie z Janem Pawłem II, a tłem tej fotografii będzie Plac Zamkowy.

Wystawa jest prezentowana w języku polskim i angielskim, a samo jej zwiedzanie jest nieodpłatne.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.