28.03.2019 aktualizacja 29.03.2019

Dar Młodzieży zakończył w Gdyni Rejs Niepodległości

Żaglowiec „Dar Młodzieży” wpływa do portu w Gdyni. 28.03.2019. Fot. PAP/A. Warżawa Żaglowiec „Dar Młodzieży” wpływa do portu w Gdyni. 28.03.2019. Fot. PAP/A. Warżawa

Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni. W trakcie podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział budowę nowego żaglowca.

"W tym uroczystym dniu chciałbym ogłosić nowy program – program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży. I dzisiaj również ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca. I chciałbym, żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli" – oświadczył Grabarczyk podczas uroczystości powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki.

Pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaproponował, aby nowy szkolny żaglowiec nazywał się "Dar Narodu" albo "Dar Polski".

Gróbarczyk zwracając się do młodej załogi Daru Młodzieży, powiedział, że są "nową falą ludzi morza, gospodarki morskiej, rozwoju tej branży". "Ta branża jest dla nas niezwykle ważna, ona musi być i będzie kołem zamachowym całej gospodarki polskiej. Przywiązujemy do tego ogromną wagę. I dzisiaj to zadanie na was będzie spoczywać. Ale popłynęliście też w świat, aby powiedzieć światu, że Polska jest morska i morską pozostanie, i nikt tego nie zmieni. I zaznaczyliście naszą obecność w świecie" – podkreślił.

"Witajcie w domu, witajcie w ojczyźnie. Wyszedłszy stąd w morze fregata po raz drugi w swej historii okrążyła ziemię żeglując w kierunku wschodnim. Wspominając czcigodną przeszłość płynęli państwo jednak ku słońcu, a zatem na spotkanie przyszłości. I podobnie też całe narodowe obchody jubileuszowe nie kierują naszych myśli tylko wstecz, lecz zarazem naprzód. Pielęgnowanie zbiorowej pamięci i honorowanie zasług bohaterów polskiej wolności służy bowiem umacnianiu w nas współcześnie patriotyzmu, dumy z dokonań minionych pokoleń i własnych oraz wiary w swoje siły, talenty, umiejętności i potencjał" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego.

List od premiera Mateusza Morawieckiego podczas powitania żaglowca na Skwerze Kościuszki odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

"Wierzę, że Rejs Niepodległości będzie przez długie lata wspominany jako wspaniały przykład współtworzenia pozytywnego wizerunku naszego kraju i dbałości o jego dobro. Ten rejs pokazywał światu, jaka jest Polska – dumna ze swej historii, świadoma swego potencjału, ambitna i odważna, piękna jak żaglowiec pod biało-czerwoną banderą" - napisał szef rządu.

Ze słowem powitalnym do uczestników Rejsu Niepodległości zwrócił się też w liście prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Mieliście zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Rzeczpospolitej w setną rocznicę odzyskania przez nią niepodległości i powiedzenia przy tej okazji światu, jak Polska jest piękna. Mieliście też państwo sposobność poczuć się spadkobiercami tych waszych starszych kolegów, którzy 85 lat temu, w 15-lecie Polski odrodzonej popłynęli dookoła świata na Darze Pomorza, poprzedniku Daru Młodzieży” - napisał szef PiS w liście odczytanym przez przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Dorotę Arciszewską-Mielewczyk (PiS).

W trakcie ceremonii powitania Daru Młodzieży odczytano także listy od marszałków Sejmu i Senatu – Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, wicepremier Beaty Szydło oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

W czasie rejsu przez pokład Daru Młodzieży przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Załoga była zmieniana osiem razy.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W trakcie 313 dni rejsu jednostka przepłynęła ok. 37 tysięcy mil morskich.

W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty przyjął uczestników rejsu na prywatnej audiencji.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: armator żaglowca Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa, która przekazała na ten cel sześć milionów złotych.(PAP)

Autor: Robert Pietrzak

rop/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.