23.09.2023

Delegacja z Polski złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C-L) i ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł (C-P) podczas złożenia kwiatów na cmentarzu na Rossie. Wilno, 23.09.2023. Fot. PAP/V. Doveiko Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C-L) i ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł (C-P) podczas złożenia kwiatów na cmentarzu na Rossie. Wilno, 23.09.2023. Fot. PAP/V. Doveiko

Delegacja z Polski, na czele z szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem i ambasadorem RP w Republice Litewskiej Konstantym Radziwiłłem, złożyła wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim cmentarzu na Rossie.

W dniach 22-23 września Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych współorganizuje uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy zbrodni w Ponarach oraz organizuje obchody 115. rocznicy akcji pod Bezdanami. Uczestniczą w nich m.in weterani walki o niepodległość, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane, kobiety internowane w stanie wojennym.

Przed uroczystością 115. rocznicy akcji pod Bezdanami delegacja z Polski, na czele z szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem oraz ambasadorem RP w Republice Litewskiej Konstantym Radziwiłłem, złożyła wieniec na płycie Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie w Wilnie - jednej z czterech nekropolii narodowych, gdzie spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska i serce jej syna Józefa Piłsudskiego.

Pochówek serca marszałka i prochów jego matki, sprowadzonych z litewskiej miejscowości Sigunty, odbył się na wileńskiej Rossie w rok po śmierci Piłsudskiego z jego woli.

Serce marszałka spoczęło w kwaterze wojskowej, która znajduje się przed murem starej części cmentarza, po lewej stronie od bramy głównej, i została założona w kwietniu 1919 roku, po walkach o Wilno Wojska Polskiego z bolszewikami. W sumie pochowanych zostało tu 164 polskich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1919-1920.

W 1936 r. kwatera została przebudowana. Mogiły żołnierzy, dotychczas zbyt ściśnięte, zostały ustawione symetrycznie w pięciu rzędach. W środku, pod murem, zbudowano grobowiec, w którym złożono trumnę z ciałem matki i urnę z sercem Piłsudskiego. Grobowiec przykryła potężna płyta czarnego polerowanego granitu.

Na Rossie spoczywają m.in. brat marszałka Adam z żoną Julią, pierwsza żona Józefa Piłsudskiego Maria, Teonia i Piotruś – rodzeństwo marszałka, którzy zmarli jako niemowlęta, siostry Helena Piłsudska i Ludwika z Piłsudskich Majewska, ciotka Stefania Lipman oraz najmłodszy brat Kacper Piłsudski.

Z Wilna Katarzyna Krzykowska (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.