29.11.2022

Do 30 grudnia nabór do programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”

Krzysztof M. Bednarski, „Hommage a Maria Jarema”, 2022. Beneficjent programu: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Fot. Archiwum Beneficjenta Krzysztof M. Bednarski, „Hommage a Maria Jarema”, 2022. Beneficjent programu: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Fot. Archiwum Beneficjenta

Do 30 grudnia planowany jest nabór do trzeciej odsłony programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. Budżet na rok 2023 wyniesie 4 mln zł. Efekty ubiegłorocznej akcji można zobaczyć np. w Krakowie, gdzie stanął pomnik Marii Jaremy.

"Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej" to program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Został zainaugurowany w 2021 roku, jako program własny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Celem programu, który patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim.

W roku 2023 budżet programu wyniesie 4 mln zł. Program skierowany jest do: samorządowych instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego oraz do stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji pożytku publicznego.

Działania możliwe do dofinansowania to: realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury czy uczelni.

Nabór wniosków odbywa się elektronicznie poprzez platformę Witkac.pl i potrwa do 30 grudnia.

W ubiegłym roku do programu wpłynęło 90 wniosków, z czego dofinansowanie przyznano 15 wnioskom złożonym na łączną kwotę 2 mln zł. Efektem jednego z nich jest kompozycja "Hommage a Maria Jarema – Kraków Jaremiance" poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Rzeźba autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego na początku listopada stanęła przed Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie. Dzięki dofinansowaniu z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022" przeprowadzona została także m.in. konserwacja trzech rzeźb modernistycznych - witaczy autorstwa Norberta Jażdżewskiego w Chojnicach (Pomorskie). (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.