08.11.2018

Dzwon Niepodległości zabrzmi w niedzielę w Rzeszowie

Dzwon Niepodległości w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. 05.11.2018. Fot. PAP/D. Delmanowicz Dzwon Niepodległości w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. 05.11.2018. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Koncerty, wystawy i pikniki odbędą się na Podkarpaciu w ramach setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W niedzielę w Rzeszowie zabrzmi po raz pierwszy Dzwon Niepodległości, odlany specjalnie na stulecie odrodzenia polskiej państwowości.

Centralne obchody w regionie rozpoczną się w Rzeszowie niedzielną mszą świętą w Kościele Farnym. Następnie na Placu Farnym o godz. 12, tuż przed odegraniem hymnu państwowego, po raz pierwszy zabrzmi Dzwon Niepodległości.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko, historycznego uderzenia w imieniu mieszkańców regionu dokona marszałek województwa Władysław Ortyl.

„W dalszej części uroczystości symbolicznego uderzenia w dzwon dokonają przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, organizacji, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta” – dodał.

Po południu w niedzielę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbędzie się koncert „Polska Niepodległa” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pt. „Pomiędzy Rosją i Niemcami”.

Natomiast dzień wcześniej, w sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Noc Pamięci”. Od godz. 19 przy dziewiętnastu pomnikach w mieście zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. Kulminacją tego wydarzenia będzie wspólne spotkanie o godz. 19:30 na rzeszowskim Rynku przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie wieńca, apel pamięci, oddana zostanie salwa honorowa.

Obchody Święta Niepodległości odbędą się także w wielu miejscach na Podkarpaciu.

W Przemyślu w sobotę na placu przy ul. Sanockiej odbędzie się piknik „Służymy Niepodległej”, zorganizowany z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej.

W kolei w Baszni Dolnej także w sobotę odsłonięty zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. W pobliskim Lubaczowie na niedzielę zaplanowano wspólną sesję rady powiatu, rady miasta i rady gminy, a po niej odbędzie się bieg z flagą przez Lubaczów.

W niedzielę biegać będą również mieszkańcy Stalowej Woli w Narodowym Biegu Niepodległości. Wieczorem na placu przed Bazyliką Konkatedralną odsłonięty zostanie Obelisk Stulecia Niepodległości, obchody święta zakończy Ognisko Niepodległości.

Natomiast w Mielcu w sobotę w ramach świętowania odbędą się otwarte zawody strzeleckie. Po południu na ulicach miasta będzie można zobaczyć inscenizację pt. „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Mielca”. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.