25.05.2018

Gmina Zielonki, przez którą przebiegała granica zaborów, uczci odzyskanie niepodległości

Gmina Zielonki - 100-lecie odzyskania niepodległości Gmina Zielonki - 100-lecie odzyskania niepodległości

Podkrakowska gmina Zielonki, przez którą przebiegała granica między zaborem rosyjskim i austriackim, uczci 100-lecie odzyskania niepodległości, które dla jej mieszkańców oznaczało zjednoczenie w jednym państwie, w wolnej i niepodległej Polsce.

Jak poinformowała PAP w piątek Katarzyna Żak z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, która koordynuje projekt "Zjednoczeni w Niepodległej", wydarzenia związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości zaplanowano na czerwiec, wrzesień i październik. Na ich organizację podkrakowska gmina uzyskała ponad 58 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Naszym założeniem jest integracja mieszkańców naszej gminy i zapoznanie ich z dziejami ich miejsca zamieszkania. Pokazanie, że Zielonki są nie tylko pięknym miejscem do mieszkania, ale też posiadają unikatową historię wynikającą z tego, iż przez środek dzisiejszej gminy Zielonki, ze wschodu na zachód, przebiegała granica zaborów” - zaznaczyła Żak.

W ramach projektu „Zjednoczeni w Niepodległej” 10 czerwca zostanie uroczyście wytyczona i oznakowana ścieżka historyczno-edukacyjna o granicach zaborów, które dzieliły przyszłą gminę Zielonki. Jej otwarcie odbędzie się podczas rajdu rowerowego do miejsc, w których powstaną symboliczne słupki graniczne pomiędzy Imperium Rosyjskim i Cesarstwem Austrii oraz zostanie zakopana kapsuła czasu – o tym co w niej będzie zadecydują sami mieszkańcy.

9 września odbędzie się gra terenowa, polegająca na dotarciu do wyznaczonych punktów historycznych. Przy okazji jej uczestnicy poznają zwyczaje i codzienne życie mieszkańców okolic Zielonek na przełomie XIX i XX w.

22 września zaplanowano grę dla całych rodzin, polegającą na wędrówce i odkrywaniu wcześniej zostawionych znaków, który rozpocznie się w parku pod zamkiem w Korzkwi i powiedzie przez historyczne miejsca z czasów zaborów.

Na 21 października zaplanowano warsztaty plastyczno-edukacyjne dla seniorów i przedszkolaków "Niepodległość łączy pokolenia", które będą towarzyszyć gminnemu dniu seniora, a na finał – 21 października koncert patriotyczny z udziałem gminnego zespołu i chóru Fermata oraz kombatantów AK z terenu gminy Zielonki.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/
 

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.