07.08.2018 aktualizacja 08.08.2018

Harcerze utworzyli żywą flagę Polski podczas Zlotu ZHP w Gdańsku

Uczestnicy Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywa się 7 bm. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Fot. PAP/R. Jocher Uczestnicy Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywa się 7 bm. na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Fot. PAP/R. Jocher

Ok.12 tysięcy osób utworzyło we wtorek żywą flagę Polski podczas ceremonii otwarcia Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku. W poprzednim rekordzie ustawienia flagi, który miał miejsce w Katowicach wzięło udział ok. 1000 osób.

Okazją do zorganizowania zlotu jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie istnienia ZHP.

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek.

Rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 phm. Marta Bańka poinformowała PAP, że w imprezie uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy - Białorusi, Hongkongu, Nepalu, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób tworzących kadrę tego wydarzenia.

Ceremonię otwarcia Zlotu ZHP rozpoczęło odnowienie przyrzeczenia harcerskiego przez wszystkich uczestników, a następnie rozpalono "watrę stulecia" czyli duże ognisko, które będzie płonąć do końca zlotu. Przed publicznością harcerską z krótkim koncertem wystąpił Czesław Mozil, na scenie zaprezentował się także zespół pieśni i tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar.

Główną częścią programu uroczystości otwarcia Zlotu ZHP było utworzenie przez harcerzy żywej flagi Polski pod hasłem "W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości". Harcerze zrobili to stając do pamiątkowego zdjęcia i zakładając na mundury białe i czerwone koszulki. Ceremonię otwarcia zlotu zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska, która zakończy się 16 sierpnia. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową gromadząc ponad 30 tys. osób.

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

ZHP liczy około 110 tys. członków.

Honorowy patronat nad Zlotem ZHP Gdańsk 2018 objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.