26.11.2019 aktualizacja 28.11.2019

Historia kobiet z okresu Powstań Śląskich – w memach na wystawie

Wernisaż wystawy "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie" w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Wernisaż wystawy "60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o Powstaniach Śląskich i plebiscycie" w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

30 kobiet, żyjących i działających na terenie dzisiejszego województwa śląskiego w okresie Powstań Śląskich (1919-21) przedstawiono na wystawie w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Ich postaci w formie memów przedstawiła Marta Frej. Wernisaż odbył się w poniedziałek.

Wystawę według koncepcji dr Małgorzaty Tkacz-Janik przygotował Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Autorzy potraktowali działalność kobiet szeroko, przypominając te aktywne społecznie, zaangażowane w pracę na rzecz różnych lokalnych grup - dzieci i młodzieży, kobiet, osób chorych, biednych, rannych i bezdomnych, jak choćby weterani powstań, czy osoby wykluczone narodowościowo - a jednocześnie w wyjątkowy sposób związane z powstaniami oraz akcją plebiscytową.

Wielkoformatowa wystawa stanie się teraz pretekstem do lekcji i gier edukacyjnych, mobilnych wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych. Oznacza, że z biegiem czasu, podczas kolejnych wystaw, lekcji lub spotkań 30 kobiet z przeszłości zostanie zestawionych z 30 kobietami współczesnymi, które sto lat później działają równie aktywnie, jak ich poprzedniczki, uczestniczą w tworzeniu historii Śląska. W ten sposób 30 postaci z przeszłości zacznie "sąsiadować" z 30 postaciami z teraźniejszości. Zestawienie to pozwoli pokazać zmiany, ale i podobieństwa w życiu tych kobiet.

Wystawę w Muzeum Powstań Śląskich będzie można oglądać do 7 grudnia 2019 r., a następnie od 7 stycznia do 31 lipca 2020 r. W przyszłym roku planowana jest prezentacja wystawy w tych miejscach w województwie śląskim, gdzie działały historyczne bohaterki. Planowana jest także wystawa w Senacie RP w Warszawie oraz poza granicami Polski.

Ekspozycji towarzyszy materiał edukacyjny w postaci "Zeszytu do herstorii dla początkujących" oraz film o kobietach Sejmu Śląskiego w okresie II RP pt. "5 kobiet Sejmu Śląskiego". 16 grudnia 2019 odbędzie się pierwsza, otwarta pokazowa lekcja w Muzeum Powstań Śląskich, ukazująca edukacyjne walory wystawy oraz prezentująca ideę "Zeszytu do herstorii dla poczatkujących". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.