14.01.2023

Ignacy Daszyński upamiętniony w Gdańsku

Od lewej: radny miasta Andrzej Stelmasiewicz, przewodnicząca rady miasta Agnieszka Owczarczak, zastępca prezydenta Gdańska Monika Chabior, radny dzielnicy Przymorze Małe Adam Szczepański oraz poseł Lewicy (Partia Razem) Adrian Zandberg podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą skweru imienia Ignacego Daszyńskiego w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa Od lewej: radny miasta Andrzej Stelmasiewicz, przewodnicząca rady miasta Agnieszka Owczarczak, zastępca prezydenta Gdańska Monika Chabior, radny dzielnicy Przymorze Małe Adam Szczepański oraz poseł Lewicy (Partia Razem) Adrian Zandberg podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą skweru imienia Ignacego Daszyńskiego w Gdańsku. Fot. PAP/A. Warżawa

Skwer między ulicami Św. Trójcy, Okopową i Toruńską w śródmieściu Gdańska zyskał tablicę z imieniem Ignacego Daszyńskiego. Uroczyście odsłonięto ją w sobotę.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi, samorządowcy i mieszkańcy Gdańska.

Podczas uroczystości zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior powiedziała, że ma nadzieję, że upamiętnienie Daszyńskiego w tym właśnie miejscu spowoduje, że będziemy częściej przyglądać się tej postaci, że będziemy chcieli odczytywać na nowo jego biografię, dorobek i dziedzictwo.

Poseł i współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg podkreślił, że ważne, kiedy w przestrzeni publicznej upamiętniane są takie postacie jak Ignacy Daszyński.

"Osoby, które konsekwentnie łączą wierność takim wartościom, jak demokracja, sprawiedliwość społeczna i solidarność. Ta pamięć to nie tylko tabliczka stojąca na tym skwerze. Ta pamięć to żywe dziedzictwo ruchu społecznego, którego Ignacy Daszyński był umysłem i głosem" – mówił cytowany w komunikacie prasowym poseł.

Nazwanie jednego z gdańskich skwerów imieniem Ignacego Daszyńskiego było inicjatywą gdańszczan.

Ignacy Daszyński – premier pierwszego rządu po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich. Urodził się w Zbarażu 26 października 1866. Po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Stanisławowa. W 1882 r. Daszyński został wydalony z gimnazjum. Stało się tak, ponieważ podczas długiej przerwy wygłosił do pozostałych uczniów przemówienie zawierające treści patriotyczne. Incydent ten spowodował napiętnowanie rodziny Daszyńskich przez władze austriackie, a w efekcie pogorszenie sytuacji finansowej.

Daszyński wystartował w pierwszych powojennych wyborach do polskiego Sejmu. W ciągu kadencji Sejmu Ustawodawczego skupił się przede wszystkim na promowaniu programu socjalistycznego. Opowiadał się za nacjonalizacją części przemysłu – utworzeniem państwowych monopoli, np. węglowego czy spirytusowego. Postulował poprawę warunków pracy i bronił praw pracowniczych, jak również popierał rozwój spółdzielczości, edukację chłopów i robotników. Zmarł 31 października 1936 r. w Bystrej Śląskiej. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ joz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.