23.04.2024

II Rzeczpospolita: śląscy urzędnicy – sportowcy

Drużyna hokejowa Śląskiego Klubu Hokejowego ze zdobytym pucharem wicewojewody śląskiego Tadeusza Saloniego (1934). Fot. NAC. Drużyna hokejowa Śląskiego Klubu Hokejowego ze zdobytym pucharem wicewojewody śląskiego Tadeusza Saloniego (1934). Fot. NAC.

W okresie II Rzeczpospolitej województwo śląskie przyciągało ludzi z całego kraju. Część z nich szukała możliwości rozwinięcia biznesu, inni zaś przyjeżdżali w poszukiwaniu pracy w przemyśle. Zupełnie wyjątkową grupą byli urzędnicy państwowi. Jedni byli po prostu przenoszeni, a inni chcieli pracować w tym specyficznym, bo cieszącym się wyjątkową autonomią, tworze administracyjnym. Co ciekawe, wielu z nich angażowało się w działalność sportową i osiągając na dodatek niemałe sukcesy.

Jędrzej Czarniak – budowniczy i narciarz

Jędrzej (Andrzej) Czarniak, rodem z Zakopanego, zgodnie z Listami starszeństwa służbowego urzędników i funkcjonariuszów niższych Województwa Śląskiego według stanu na 31 grudzień 1929 r., był urzędnikiem technicznym, zajmującym stanowisko II kategorii w VIII stopniu służbowym, pracującym od 1 kwietnia 1928 r. w Kierownictwie Budowy Kolonii Robotniczych. Lepiej znany jest jako twórca i współtwórca planów, budowy lub rozbudowy schronisk tatrzańskich w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Ornak i Hali Gąsienicowej oraz w Dolinie Chochołowskiej. Ponadto według jego planów powstał kościół bernardynów w Bystrem i willa Wantula.

W 1921 r. był członkiem zakopiańskiej amatorskiej grupy teatralnej, która wystawiła sztukę Janosik, zbójnik tatrzański w Sali Domu Polskiego „Ul” w Beuthen (Bytom). Później tournée trupy objęło Racibórz, Zabełków, Lubomię oraz Kuźnicę Raciborską. Występy odbyły się na zaproszenie polskiego komisarza plebiscytowego Wojciecha Korfantego i były koordynowane przez Wydział Kulturalny Komisariatu.

Czarniak realizował się również na niwie sportowej. Był czołowym polskim narciarzem zjazdowym o przydomku „Pająk”. Trenował skoki narciarskie, w których to na Mistrzostwach Świata 1939 w Zakopanem zdobył siedemnastą lokatę, a na Mistrzostwach Polski 1939 był czwarty. Zasłynął tym, że na terenowej skoczni w Dolinie Jaworzynki skakał w stroju góralskim.

Antoni Gawędzki – urzędnik techniczny i piłkarz

Kolejnym sportowcem w Urzędzie Wojewódzkim Śląskim był Antoni Gawędzki. Zgodnie z wcześniej wspomnianymi Listami starszeństwa, pracował jako urzędnik techniczny, zajmujący stanowisko I kategorii w VII stopniu służbowym, a jego staż w służbie państwowej wynosił pięć lat i trzy miesiące. Od 30 czerwca 1927 r. był zatrudniony w Urzędzie Wojewódzkim Śląskim.

Jednocześnie spełniał się jako piłkarz. W 1906 r. grał na pozycji napastnika w drużynie Biało-Czerwonych, a w 1909 r. w pierwszej drużynie Cracovii. Wystąpił wtedy w siedmiu meczach, w których strzelił trzy gole. Ostatni mecz w barwach klubowych zagrał 7 listopada 1909 r. z Pogonią Lwów. Przed wojną został kierownikiem technicznym budowy sanatorium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jastrzębiu Zdroju.

Po wojnie – na zgliszczach niemieckiego mauzoleum – nadzorował budowę pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

Karol Krawczyk – od praktykanta kancelaryjnego do działacza PZPN

Kolegą z murawy Antoniego Gawędzkiego był Karol Krawczyk z katowickiego Wełnowca. Według Listy starszeństwa, był praktykantem kancelaryjnym III kategorii w XII stopniu służbowym z dwumiesięcznym stażem służby państwowej. Pracę w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczął 24 czerwca 1929 r.

Jako piłkarz zaczynał w KS Bytków, z czasem jednak skupił się na karierze działacza. Od 1934 r. był członkiem Śląskiego Oddziału Związku Piłki Nożnej, a od 27 lutego 1951 r. pełnił funkcję prezesa (od 1956 r. było to stanowisko przewodniczącego Sekcji Piłki Nożnej Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej). Ponadto od 1953 r. zasiadał w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Między wrześniem 1956 a lutym 1957 r. był członkiem prezydium. Siedmiokrotnie przewodniczył walnym zgromadzeniom PZPN, a od 13 września 1964 r. do 1 listopada 1965 r. należał do sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski jako selekcjoner. Debiutował 13 września 1964 r. w meczu towarzyskim z Czechosłowacją (wygrana Polski 2:1). Ostatni mecz na tym stanowisku rozegrał 1 listopada 1965 r. Był to mecz eliminacyjny Mistrzostw Świata 1966 z Włochami (wygrany przez Włochy 6:1). W uznaniu jego zasług dla polskiej piłki nożnej w 1976 r. wyróżniono go tytułem Honorowego Członka PZPN.

Franciszek Muszyński – środkowy napastnik z Wydziału Skarbowego

Trzecim miłośnikiem futbolu był pochodzący z Zaolzia Franciszek Muszyński. Lista starszeństwa podaje, że był praktykantem II kategorii w Wydziale Skarbowym Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego z wysługą dziewięciu miesięcy i 27 dni w służbie państwowej.

Swoją przygodę z futbolem zaczynał jako piłkarz Soły Oświęcim (1926–1931). Kontynuował karierę w Cracovii (w roku 1935 miał na swoim koncie pięć występów i dwa gole) oraz w Wawelu Kraków (1931–1932). Zajmował pozycję środkowego napastnika. Co ciekawe, razem z Romanem Zbroją trafił na karykaturę prezentującą nowych wychowanków „Pasów”, która ukazała się 25 marca 1931 r. w 24. numerze „Przeglądu Sportowego”.

Szymon Rudowski – działacz plebiscytowy i prezes Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie

Wśród śląskich sportowców nie mogło zabraknąć przedstawiciela hokeja. Szymon Rudowski zaczynał karierę urzędniczą bardzo poważnie. Przygotowywał na zlecenie Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu opracowanie na temat związków gospodarczych Śląska z Polską, a w 1921 r. był w Paryżu ekspertem Przedstawicielstwa Rządu i Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. W Naczelnej Radzie Ludowej pełnił od 1 czerwca 1921 do 1 lipca 1922 r. funkcję naczelnika Wydziału Przemysłu i Handlu, a po jej rozwiązaniu objął stanowisko naczelnika Wydziału Przemysłu i Handlu Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego. Pozostał nim do wybuchu wojny. Jego podpis można odnaleźć na Akcie Przyłączenia Górnego Śląska do Polski.

Równocześnie w latach 1931–1933 był prezesem Śląskiego Okręgowego Związku Hokeja na Lodzie. Działał również w Klubie Tenisowym „Pogoń” Katowice, który wyodrębnił się w 1931 r. z sekcji tenisowej Klubu Sportowego „Pogoń” Katowice (pierwszego polskiego klubu sportowego, sztandarowego dla środowiska katowickiego).

Eustachy Wolański – obrońca Lwowa, urzędnik katastralny i problemista szachowy

Jeden z urzędników, Eustachy Wolański, odnosił sukcesy jako problemista szachowy. Pochodził ze Lwowa, a w wieku 14 lat brał udział w obronie rodzinnego miasta, za co otrzymał z rąk generała broni Tadeusza Jordana Rozwadowskiego odznakę pamiątkową „Orlęta”. Jeszcze w szkole zainteresował się szachami.

Według Listy starszeństwa, był praktykantem II kategorii w Urzędzie Katastralnym w Tarnowskich Górach z wysługą dwóch lat, pięciu miesięcy i czterech dni w służbie państwowej.

Realizował się również w Śląskim Okręgowym Związku Szachowym. Ułożył około dwustu zadań szachowych, z czego dwa doczekały opublikowania w Albumach FIDE (2 punkty). Jego samomaty były publikowane w lwowskim periodyku „Szachy”, „Słowie Polskim” oraz rumuńskim „Revista Romana de Sah”. W konkursie tego ostatniego pisma zdobył w 1934 r. pierwsze miejsce. Był mistrzem krajowym kompozycji szachowej, uzyskał ponad dwadzieścia wyróżnień, w tym sześć nagród (z czego trzykrotnie pierwszą). Dwa razy był reprezentantem Polski w meczach kompozycji szachowej z Danią i Holandią. Przez dwa lata był współredaktorem szachowego dodatku tygodniowego do „Polski Zachodniej”. Doczekał się nawet opisu swoich osiągnięć w rosyjskiej encyklopedii szachowej.

Wojewodowie śląscy i sport

Również kierownictwu Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego sport nie był obcy. Wieloletni naczelnik Wydziału Prezydialnego, a od 1931 r. I wicewojewoda śląski, Tadeusz Saloni, był działaczem sportowym Śląskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego. Z jego inicjatywy wybudowano pierwszy w Polsce sztuczny tor łyżwiarski – słynny Torkat. A trzeba wiedzieć, że przed wojną śląskie łyżwiarstwo miało wiele sukcesów. Reprezentowała je m.in. Erna Scheibert – czterokrotna (1936–1939) mistrzyni Polski w solowej jeździe figurowej na łyżwach. Sam Saloni był również prezesem Śląskiej Rady Sportowej (był to odpowiednik Związku Polskich Związków Sportowych w Warszawie, nawiązujący do działającego w okresie plebiscytowym Związku Polskich Towarzystw Sportowych na Górnym Śląsku) i Polskiego Związku Bokserskiego. Zgodnie z uchwałą podjętą na walnym zebraniu 4 listopada 1928 r. w Poznaniu, siedziba tego ostatniego znajdowała się do 1931 r. w Katowicach.

Amatorsko sport uprawiał Michał Grażyński, najdłużej urzędujący wojewoda śląski. Pasjonowały go jeździectwo, narciarstwo i tenis. Wielu urzędników wywodziło się z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, na przykład Józef Rymer – pierwszy wojewoda śląski.

Daria Czarnecka

Źródło: Muzeum Historii Polski

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.