22.10.2022

Inscenizacja odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w 90. rocznicę wydarzenia

Odsłonięcie pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. 10.1932. Fot. NAC Odsłonięcie pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. 10.1932. Fot. NAC

W 90. rocznicę odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w sobotę odbędzie się inscenizacja tego wydarzenia. Uczestnicy poznają postaci, które brały wówczas udział w uroczystości, i sami się w nie wcielą. Powstanie też pamiątkowe zdjęcie na wzór tego z 1932 r.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, jednego z organizatorów wydarzenia, inscenizacja uroczystości odsłonięcia pomnika pioniera przemysłu naftowego i gazowniczego, wynalazcy lampy naftowej i społecznika Ignacego Łukasiewicza odbędzie się, podobnie jak przed 90 laty, na placu Konstytucji 3 Maja w Krośnie.

„Dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja 90 lat temu wypełniony był po brzegi, w uroczystości wzięły udział znamienite postaci, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych, politycznych, zagraniczne delegacje. W tym roku udział w inscenizacji zapowiedziały środowiska związane z przemysłem naftowym, przedstawiciele lokalnych szkół i uczelni, zespoły artystyczne, harcerze, strażacy” – wyliczała Kaszczyszyn.

Dodała, że zaproszone zostały także dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, a organizatorzy liczą na zaangażowanie lokalnej społeczności i jej wkład w piękną historię miasta. Wstęp wolny.

W trakcie sobotniej uroczystości uczestnicy powrócą do 1932 roku, do dnia odsłonięciu pomnika, poznają postaci, które brały udział w tamtym wydarzeniu, a także sami się w nie wcielą.

„W trakcie wydarzenia opowiemy o zasługach Ignacego Łukasiewicza dla miasta, powiatu, kraju i świata. Odsłonimy pomnik, zapalimy lampę, obejrzymy współczesne projekcje” – zachęcają organizatorzy.

Zostaną także wykonane pamiątkowe fotografie przybyłych na inscenizację, na wzór tej, którą w 1932 roku zrobił Rudolf Kaska. Zdjęcie trafi na wystawę plenerową na murze kapucyńskim, na której znajdzie się też kilkanaście zdjęć wykonanych podczas odsłonięcia pomnika.

Fotografie, które będzie można zobaczyć na wystawie, zostały przekazane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Organizatorzy mają nadzieję, że zdjęcia z sobotniego wydarzenia zasilą archiwum i za kilkadziesiąt lat ktoś także doceni ich wartość.

„Fotografie +kamerą skrzynkową+ wykona prawnuk Rudolfa Kaski - Jakub Kaska. Tym bardziej więc zachęcamy do stylizacji ubioru na tamte czasy. Niech inspiracją będą żurnale z modą lat 30. XX wieku. Być może za 90 lat powstaną kolejne fotografie” – zachęcają organizatorzy.

Organizatorami wydarzenia są: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Urząd Miasta Krosna, Krośnieńska Fundacja Rozwoju, Unia Przedsiębiorczych.

Część stylizacji i rekwizytów, które będzie można zobaczyć podczas wydarzenia, pochodzi z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Za reżyserię inscenizacji odpowiada aktor i krośnianin - Jacek Buczyński.

„Spójne połączenie fotografii i teatru, przeszłości i teraźniejszości potrafią stworzyć nowe możliwości dla wydarzeń tworzonych dla i z publicznością” – zauważyła Kaszczyszyn i zaprosiła wszystkich mieszkańców Krosna i przyjezdnych do udziału w sobotniej inscenizacji uroczystości odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.