13.12.2020

Inscenizacja przyjazdu I. J. Paderewskiego do Poznania w tym roku na pustej stacji

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu. 26.12.2019. Fot. PAP/M. Zakrzewski Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu. 26.12.2019. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Bez udziału publiczności odbyć się ma tegoroczna inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Rokrocznie to wydarzenie na dworcu kolejowym rozpoczyna główne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia 1918 r., dzień po przybyciu Paderewskiego do Poznania, rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Powstanie to było największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Inscenizacja, organizowana od ponad 30 lat, jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Paderewski, tak jak ponad wiek temu, przyjeżdża do miasta pociągiem. Każdego roku w inscenizacji przyjazdu polityka i kompozytora do Poznania uczestniczą tłumy poznaniaków. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inną formę niż zwykle.

"Z powodu obostrzeń sanitarnych zmuszeni jesteśmy do rezygnacji z tradycyjnej formy inscenizacji. Tegoroczny Paderewski zawita w Poznaniu online: obchody odbędą się bez udziału publiczności, a wydarzenie to relacjonowane będzie przez lokalne stacje telewizyjne oraz w internecie" – powiedział PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Daniel Sobczak.

W inscenizacji wezmą udział: Poznański Chór Nauczycieli, kapela "Zza Winkla", soliści, instrumentaliści oraz aktorzy. "100 lat temu nasz wielki mistrz Paderewski nie umarł podczas pandemii. W tych ciężkich czasach to my nie pozwolimy umrzeć jemu!" – zapewnił Sobczak.

Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku do sieci przeniesie się duża część rocznicowych działań poświęconych powstaniu wielkopolskiemu.

Kulminacją obchodów rokrocznie są uroczystości organizowane 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Poprzedza je msza w kościele farnym w intencji uczestników powstania oraz składanie kwiatów na grobach powstańców i w miejscach pamięci. Dzień później obchody rocznicy wybuchu powstania odbywają się w Warszawie. Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd.

W tym roku przebieg obchodów będzie uzależniony od sytuacji w kraju. Urząd marszałkowski podał jednak, że wszystko wskazuje na to, że obchody będą miały charakter "bardzo symboliczny".

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ozk/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.