23.06.2022

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej opublikował swój pierwszy audiobook

Źródło: www.facebook.com/InstytutDMN Źródło: www.facebook.com/InstytutDMN

Chcąc przybliżyć współczesnemu odbiorcy dorobek jednego z Ojców Niepodległości, IDMN wydało powieść w formie audiobooka – poinformował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem powieści „Dziedzictwo” jest Roman Dmowski.

W 1931 r., pozostający z dala od głównego nurtu polskiej polityki, twórca narodowej demokracji Roman Dmowski wydał pod pseudonimem „Kazimierz Wybranowski” swoją pierwszą i jedyną powieść polityczną „Dziedzictwo”. Głównym bohaterem powieści Dmowskiego jest Zbigniew Twardowski, młody dziedzic majątku ziemskiego, powracający z zagranicy po śmierci swojego stryja. Jest patriotą, odczuwającym silny związek ze swoimi stronami rodzinnymi. Poprzez pryzmat jego losów Dmowski przedstawił swoją krytykę stowarzyszeń wolnomularskich oraz innych organizacji uważanych przez niego za antypolskie. W zgodzie z programem narodowej demokracji krytykował także nadmierny sentymentalizm, życzeniowość i brak realizmu politycznego, który jego zdaniem charakteryzowały myślenie Polaków. Powieść była wznawiana przez wydawnictwa emigracyjne oraz, po 1989 r., w Polsce przez oficyny związane ze stowarzyszeniami narodowymi.

Premiera audiobooka odbędzie się w czwartek, 23 czerwca o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Władysława Andersa 20 w Warszawie. W dyskusji o książce wezmą udział historycy: dyrektor IDMN prof. Jan Żaryn oraz dr Krzysztof Kawęcki. Fragmenty powieści patrona Instytutu czytać będzie aktor Jerzy Zelnik.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 17 lutego 2020 r. Jego misją jest prowadzenie badań oraz popularyzacja dziedzictwa polskiej myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, reprezentowanego przez zasłużonych dla odzyskania niepodległości Polski patronów instytucji - Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Pracami Instytutu kieruje dyrektor prof. Jan Żaryn.(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.