03.03.2021

J. J. Kasprzyk: sojusz polsko-rumuński z 1921 r. był realizacją koncepcji Józefa Piłsudskiego

Warszawa, 03.03.2021. Szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas wernisażu wystawy planszowej „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania +Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wystawa została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową z okazji 100. rocznicy podpisania pierwszej konwencji między Polską a Rumunią. Fot. PAP/M. Marek Warszawa, 03.03.2021. Szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas wernisażu wystawy planszowej „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania +Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wystawa została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową z okazji 100. rocznicy podpisania pierwszej konwencji między Polską a Rumunią. Fot. PAP/M. Marek

Sojusz polsko-rumuński z 1921 r. był w jakiejś mierze realizacją koncepcji marszałka Józefa Piłsudskiego, aby stworzyć w tej części Europy blok państw, który odsuwałby zagrożenie ze Wschodu - powiedział w środę Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uczestniczył w wernisażu wystawy planszowej pt. "Sojusznicy. Polska – Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania +Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji+", przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową (CBW) im. Marszałka Józefa Piłsudskiego .

Ekspozycję w siedzibie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w Warszawie otworzyła wicemarszałek Sejm RP Małgorzata Gosiewska.

Na wystawie zaprezentowano fotografie, mapy, schematy, grafiki oraz plakaty pochodzące głównie ze zbiorów CBW i polskich archiwów państwowych, a także autorskie teksty historyczne.

"Wystawa ukazuje główne wątki współpracy sojuszniczej między Polską i Rumunią, w tym kwestię współpracy sprzętowo-materiałowej oraz dyplomatycznej (wizyty państwowe przedstawicieli władz obu krajów), a także życie mniejszości polskiej w Rumunii" - napisano na stronie UdSKiOR.

CZYTAJ TAKŻE

"Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. Rzeczpospolita w ogniu walk kształtowała swoje granice i budowała relacje międzynarodowe. Królestwo Rumunii, graniczące z wrogą obu krajom bolszewicką Rosją, było sojusznikiem o znaczeniu strategicznym, także w aspekcie tranzytu do Polski materiału wojennego z portów nad Morzem Czarnym" - wyjaśniono.

Jak przypomniano, oficjalne nawiązanie stosunków dyplomatycznych nastąpiło w czerwcu 1919 roku. "W czasie ofensywy wojsk Michaiła Tuchaczewskiego na Polskę Rumunia, zachowująca neutralność w konflikcie Polski z Rosją bolszewicką, użyczyła – mimo złych stosunków rumuńsko-węgierskich – swoich tras kolejowych do transportu broni i sprzętu wojskowego wysyłanego do Polski z Węgier i innych krajów europejskich" - czytamy w informacji.

"Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 r. Rzeczpospolita w ogniu walk kształtowała swoje granice i budowała relacje międzynarodowe. Królestwo Rumunii, graniczące z wrogą obu krajom bolszewicką Rosją, było sojusznikiem o znaczeniu strategicznym, także w aspekcie tranzytu do Polski materiału wojennego z portów nad Morzem Czarnym" - wyjaśniono.

Podkreślono, że "to dzięki tym transportom w przededniu Bitwy Warszawskiej dotarła do Polski amunicja przekazana przez Węgry".

Wystawę można oglądać do 31 marca w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (ul. Krakowskie Przedmieście 64).(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.