01.02.2020 aktualizacja 02.02.2020

J. Majchrowski wśród laureatów Nagrody im. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

Laureat wyróżnienia w kategorii Nauka prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (L) oraz prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej Jan Znamiec podczas III gali wręczenia Nagród im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.  Fot. PAP/J. Bednarczyk Laureat wyróżnienia w kategorii Nauka prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (L) oraz prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej Jan Znamiec podczas III gali wręczenia Nagród im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został w sobotę laureatem Nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, przyznawanej osobom, społecznościom i instytucjom, które swoją pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przedwojennej kawalerii.

Podczas III gali wręczenia wyróżnień im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, która odbyła się w krakowskim Muzeum Armii Krajowej, wręczono statuetki w kilku kategoriach. Każda z nich odpowiada dziedzinie, w której specjalizował się patron nagrody.

CZYTAJ TAKŻE

W kategorii "Nauka" wyróżniono prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Odbierając nagrodę przypomniał, że o Wieniawie zaczął pisać już wiele temu. Jak wskazywał - poznając fakty z życia generała - postrzegał go jako osobę, dla której nieważne były stanowiska, a o interes kraju dbał znacznie bardziej niż o dobro swojego ugrupowania.

"Żołnierzem", którego działalność najpełniej realizowała ideę nagrody okazał się gen. dyw. Jarosław Gromadziński. Najbardziej docenioną "Jednostką Wojskową" została 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego.

Uhonorowano także artystów - w kategorii "Film" triumfował Grzegorz Gajewski, a w kategorii "Sztuka" Marian Stefański. Najlepszym "Popularyzatorem" okazał się mjr Piotr Półbratek, a "Dziennikarzem" Urszula Żółtowska-Tomaszewska. Z kolei gmina Adamów wygrała w kategorii "Społeczność".

CZYTAJ TAKŻE

Podczas gali głos zabrał też szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wskazywał, że laureaci przyznanych nagród "przenoszą we współczesność, w różnych obszarach życia publicznego etos kawalerii, i czynią to, pamiętając o tak wielkiej i wspaniałej postaci", jaką był Wieniawa. Ocenił, że w etosie kawalerzysty jest wszystko to, co powinno być obecne w polskim w życiu publicznym.

Do laureatów powędrowały statuetki w kształcie piór. List do uczestników gali skierował szef MON Mariusz Błaszczak. Organizatorem sobotniego wydarzenia była Federacja Kawalerii Ochotniczej.

Nagroda im. gen. Wieniawy-Długoszowskiego przyznawana jest za dokonania ubiegłego roku, choć może zostać wręczona również w uznaniu za całokształt twórczości. Patronem nagrody jest słynny polski kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta i lekarz.(PAP)

nak/ skr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.