30.08.2019 aktualizacja 31.08.2019

Jan A.P. Kaczmarek o „Rapsodii Śląskiej”: to będzie multimedialny teatr muzyki

Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek podczas briefingu nt. widowiska „Rapsodia Śląska” na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Fot. PAP/A. Grygiel Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek podczas briefingu nt. widowiska „Rapsodia Śląska” na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Fot. PAP/A. Grygiel

To będzie nowoczesny, bardzo multimedialny teatr muzyki naszego wieku – tak premierę swojej „Rapsodii Śląskiej”, która odbędzie się w sobotę na Stadionie Śląskim w Chorzowie, zapowiada jej kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

W widowisku powstałym na zamówienie samorządu śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, wystąpi ok. 300 artystów, wśród nich – Monika Brodka, Iwona Sobotka, Marcin Wyrostek, Janusz Wawrowski, Miuosh, Grubson, Igo oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

CZYTAJ TAKŻE

"To będzie nowoczesny, bardzo multimedialny teatr muzyki naszego wieku" – zapowiedział Jan A. P. Kaczmarek podczas piątkowej konferencji prasowej na płycie Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

"Rapsodia Śląska" składa się z czterech części. Pierwsza to uwertura pt. "Otwarte drzwi", druga nosi tytuł "19,20,21" odnoszący się do dat trzech powstań śląskich, trzecia to "Love is the only way", a ostatnia to "Oda do światła".

"+Love is the only way+ - po tym całym huku części pierwszych, intensywności, opisywaniu konfliktu, jakim były powstania, bo trzeba było je wygrać, jest taką częścią, która mówi o tym, że miłość jest jedyną drogą. Nikt nie chce przemocy, rozwiązań siłowych, cierpienia. Chcemy pięknego, wspaniałego życia, zielonej trawy" – opowiadał kompozytor.

CZYTAJ TAKŻE

"+Oda do światła+, czyli koniec, wielki finał, ma być podróżą w kierunku światła – metafizycznego, fizycznego, światła jako metafory ludzkiego dążenia do lepszego życia, do radości, do harmonii, do pokoju, do tych wszystkich pięknych rzeczy, o których marzymy, a które nie zawsze są nam dane" – dodał.

Akordeonista Marcin Wyrostek, który wystąpi wraz z grupą 18 młodych śląskich akordeonistów – wraz z nim będzie to 19 muzyków, co jest nawiązaniem do daty I Powstania Śląskiego – wyznał, że od kilkunastu dni zna dzieło Jana A.P. Kaczmarka.

"Otrzymałem od Jana wersję demo, wygenerowaną przez komputer z partytury muzycznej. Powiem szczerze, że już słuchając tej syntetycznych brzmień, udających prawdziwe, miałem ciarki. Są takie momenty, kiedy ta energia się buduje, kumuluje, tworzy się pewien klimat. Jan jest mistrzem budowania napięcia niczym Hitchcock" – powiedział Marcin Wyrostek PAP.

CZYTAJ TAKŻE

Skrzypek Janusz Wawrowski zagra na jedynych w Polsce skrzypcach Stradivarius z 1685 r., zakupionych przez polskiego mecenasa sztuki Romana Ziemiana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Instrument nazywa się Polonia. Cieszę się, że Polonia, zakupiona z okazji 100-lecia niepodległości naszego kraju, przybywa tutaj na 100-lecie I Powstania Śląskiego. Jestem patriotą i bardzo lubię zauważanie naszych rocznic, sukcesów. Cieszę się, że tutaj wystąpimy. Dzisiaj podczas próby będziemy starali się wyeksponować piękno brzmienia tego instrumentu, żeby jutro podczas koncertu wszyscy mogli się nim nacieszyć" – powiedział artysta PAP.

Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi Monika Wolińska. Swoją premierę w drugiej części koncertu będzie miał też najnowszy, również skomponowany na tę okazję utwór Miuosha pt. "Dom", który wykona z artystami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Koncert objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

"To jest wyjątkowe wydarzenie, tego jeszcze w historii naszej samorządowej działalności nie było. Rozpoczynamy tę triadę powstańczą w sercu śląskich emocji, bo Stadion Śląski to najważniejsze wydarzenia sportowe w historii Polski, a teraz najważniejsze wydarzenia kulturalne, patriotyczne związane z woj. śląskim" – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Koncert będzie retransmitowany przez TVP. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.