30.10.2022

Już blisko 50 powstańczych mogił oznaczonych znakiem pamięci „Tobie Polsko”

Oznaczony grób powstańca śląskiego śp. Piotra Wadasa znakiem „Tobie Polsko” na cmentarzu przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Chełm Śląski, 24.08.2021. Fot. PAP/H. Bardo Oznaczony grób powstańca śląskiego śp. Piotra Wadasa znakiem „Tobie Polsko” na cmentarzu przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Chełm Śląski, 24.08.2021. Fot. PAP/H. Bardo

Już blisko 50 zapomnianych grobów powstańców śląskich oznaczono znakiem pamięci „Tobie Polsko” w ramach akcji zainicjowanej w ubiegłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Upamiętnionych w ten sposób będzie ponad 200 bohaterów, zgłoszonych w odpowiedzi na apel Instytutu.

Początek akcji dały badania Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, które wykazały, że samorządy w regionie opiekują się jedynie 147 indywidualnymi i zbiorowymi miejscami pochówku powstańców. To niewiele wobec ponad 50 tys. uczestników powstań.

IPN zaapelował do mieszkańców, by zgłaszali zapomniane powstańcze groby w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!".

IPN zaapelował wówczas do mieszkańców, by zgłaszali zapomniane powstańcze groby w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud. Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!".

"W odpowiedzi na nasz apel wpłynęło dotąd ok. 270 wniosków. Po ich weryfikacji nadano bieg 217 sprawom. Dotyczą one mogił z terenu 46 miejscowości z województw: śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego oraz jednego ze stolicy Francji" - powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.

W lipcu ubiegłego roku, w setną rocznicę zakończenia III powstania śląskiego, pierwszy znak "Tobie Polsko" umieszczono w Jastrzębiu-Zdroju na grobie ppor. Józefa Alberta Hetmańskiego, jednego z nieznanych szerzej powstańczych bohaterów. Później oznaczano kolejne mogiły. Wydarzenia te odbywały się w obecności rodzin powstańców, lokalnych władz, duchowieństwa, przedstawicieli środowisk kombatanckich, harcerzy i uczniów.

"Łącznie w ubiegłym roku podczas 24 takich uroczystości oznaczono 29 grobów - większość w woj. śląskim, jeden w opolskim. Natomiast w tym roku dotąd oznaczyliśmy groby 17 powstańców śląskich: 15 w woj. śląskim, jeden w Wielkopolsce i jeden na Opolszczyźnie. Do końca roku oznaczymy w sumie około 30 mogił" - poinformowała Monika Kobylańska.

Znak ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm, wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy: Grób Powstańca Śląskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, wykonanym na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu - obecnie jest on w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.(PAP)

mab/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.