10.08.2022

„Kantata Polska” Piotra Rubika podczas koncertu „Polska dziękuje. W imię wolności”

Kompozytor Piotr Rubik. Fot. PAP/M. Marek Kompozytor Piotr Rubik. Fot. PAP/M. Marek

Piotr Rubik będzie gwiazdą koncertu „Polska dziękuje. W imię wolności”, który odbędzie się w sobotę przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Przedstawienie jest organizowane w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Mamy za co dziękować, jako obywatele tego pięknego województwa i pięknego kraju. Dziękujemy za to, co wokół nas się działo, a my wyszliśmy obronną ręką z wielu rzeczy, które wydawały się nie do przejścia. W tym roku mamy dodatkowe wyzwania związane z wojną na Ukrainie. Polska to jesteśmy my, a my dziękujemy za te wielkie sprawy, ale też za te nasze codzienne sprawy, z którymi się spotykamy i potrafimy je pokonywać” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas środowej konferencji prasowej, zapowiadającej sobotni koncert.

Wojewoda zaznaczył, że koncert nieprzypadkowo odbędzie przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, którego patronem jest Józef Piłsudski. „Któż bardziej, niż ta osoba, nie wpisuje się i nie wypełnia słowa wolność. Wiadomo, że Marszałek sam wolności nie przyniósł, ale potrafił zaszczepić w nas ten płomień wolności - który był schowany w naszych sercach - do tego stopnia, że zapaliliśmy wtedy Polskę i świat w dążeniu do tej wolności” – podkreślił wojewoda świętokrzyski.

Gwiazdą koncertu „Polska dziękuje. W imię wolności” będzie dyrygent i kompozytor Piotr Rubik, który wykona utwory z albumu „Kantata Polska”. „Dzieło to powstało na stulecie odzyskania niepodległości. Dlatego ta ponadczasowa tematyka, która w tym dziele jest zawarta, idealnie wpisuje się w tegoroczny koncert +Polska dziękuje+. Myślę, że treści, które są w nim przekazywane, czyli poczucie polskości, patriotyzmu i przede wszystkim tej naszej codzienności okraszonej miłością i szacunkiem do drugiego człowieka, będą niosły bogate przesłanie i dostarczą wielu wrażeń publiczności” – powiedziała wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach Edyta Bobryk.

Oprócz Piotra Rubika na scenie przed WDK zaprezentują się także m.in. Marta Moszczyńska, Agnieszka Przekupień, Oliwia Wieczorek, Michał Bogdanowicz, Michał Gasz, Marcin Januszkiewicz, Jakub Wieczorek, Wrocławski Chór Akademicki, Chór Garnizonowy z Kielc, Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Studio Tańca i Stylu „Rewanż”.

Organizatorem koncertu jest wojewoda świętokrzyski we współpracy m.in. z Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Kielce, Targami Kielce, Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice, Eneą Elektrownia Połaniec, 10. Świętokrzyską Brygadą Obrony Terytorialnej i Polskim Radiem Kielce.

Sobotni koncert „Polska dziękuje. W imię wolności” rozpocznie się o godz. 19.30. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.