24.02.2019 aktualizacja 28.02.2019

Koncert „Muzyka polska dla Zwycięstwa” w Poznaniu

Pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor i aranżer Andrzej Jagodziński wystąpi w niedzielę wieczorem w auli UAM w Poznaniu w ramach koncertu „Muzyka polska dla Zwycięstwa”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 100. rocznicy zawarcia rozejmu w Trewirze.

W trakcie koncertu „Muzyka polska dla Zwycięstwa” wykonane zostaną utwory w jazzowych aranżacjach oparte m.in. na ludowych tańcach polskich: oberku, mazurku, kujawiaku, a także na utworach Chopina i Komedy. Przed poznańską publicznością wystąpi m.in. Czesław „Mały” Bartkowski; uznawany za legendę polskiej perkusji i sceny jazzowej, a także Agnieszka Wilczyńska - jedna z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce.

„Wiodącą postacią koncertu będzie Andrzej Jagodziński, znakomity pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat 80., ale sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego Tria wspaniałymi interpretacjami Chopina w latach 90-tych XX w. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów: Komeda, Kurylewicz, ale także po utwory polskiej muzyki ludowej czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll Fryderyka Chopina czy utwory Ludwika van Beethovena” – podkreślili organizatorzy.

W koncercie udział weźmie także wybitny polski saksofonista altowy, kompozytor, aranżer Henryk Miśkiewicz. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Collegium F pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego; zespół złożony z wybitnych młodych i kreatywnych muzyków - studentów i absolwentów najlepszych polskich Akademii Muzycznych.

Koncert „Muzyka polska dla Zwycięstwa" ma upamiętniać 100. rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył zwycięskie powstanie wielkopolskie.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Koncert, który odbędzie się w niedzielę wieczorem w auli UAM w Poznaniu, będzie można obejrzeć w marcu na antenie TVP3 Poznań, TVP Kultura i TVP Polonia.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Zakłady Kórnickie oraz TVP3 Poznań. Koncertowi patronuje wojewoda wielkopolski. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ krap/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.