14.08.2019

Koncert Niepodległości pt. „Pod obcym sztandarem” w Kruszynianach

Źródło: Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach Źródło: Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach

Dedykowany cudzoziemcom, mniejszościom narodowym i religijnym zasłużonym dla Rzeczypospolitej, plenerowy Koncert Niepodległości „Pod obcym sztandarem” odbędzie się w czwartek w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach (Podlaskie).

"Koncert organizowany jest przez polskich Tatarów we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Jego ideą jest kolejne uświetnienie rocznicy Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego. Odbywa się w miejscu niezwykłym, w małej, podlaskiej wsi, gnieździe rodowym polskich Tatarów, którą otrzymali od króla Jana III Sobieskiego za zasługi w bitwie pod Wiedniem, gdzie walczyli po polskiej stronie przeciwko Turkom" - opowiadał PAP współorganizator koncertu Jacek "Wiejski" Górski. Tatarzy walcząc ramię w ramię z Polakami, bili się w szeregach Legionów, a także na wielu frontach I i II wojny światowej.

Jak zaznaczył, miejsce stwarza niezwykłą scenerię dla koncertu, który "może się odbyć w wyjątkowej przestrzeni o walorach historycznych ukazujących dziedzictwo wielokulturowego Podlasia". "Koncert nosi tytuł +Pod obcym sztandarem+ i opowiada o walce Polaków i towarzyszących im Tatarów bądź innych narodów. Opowieść zaczynamy już od czasów Piastów Śląskich, którzy brali udział w wyprawach krzyżowych. Kończymy na latach 60. XX w. opowieścią o niezwykłym polskim Tatarze Rafale +Gan+ Ganowiczu, jednym z ostatnich żołnierzy II Rzeczypospolitej, który szlify oficerskie odebrał z rąk gen. Władysława Andersa. W latach 60. walczył w Jemenie przeciw armii radzieckiej i dostarczył dowodów na jej interwencję w tym kraju. Współczesnym bohaterem jest też Lech Zondek, Polak, który w latach 80. walczył w Afganistanie z armią radziecką" - mówił.

"Przykłady walki Polaków o wolność innych narodów zaczynamy bardzo wcześnie, bo w w. XII, a kończymy w w. XX. Opowiadamy o Polakach i Tatarach, którzy ramię w ramię walczyli pod Napoleonem, pod Monte Cassino. Będzie opowieść o polskich pilotach, marynarzach zarówno w czasie I, jak i II wojny. Oni wszyscy w tych obcych formacjach walczyli o wolność innych narodów, ale walczyli także o wolność własnego kraju. Przy boku Anglików czy Amerykanów zawsze widzieli gdzieś na końcu perspektywę wolnej ojczyzny, o której odzyskaniu marzyli" - zaakcentował Górski.

Opowieść ta będzie towarzyszyła utworom muzycznym. "To hybrydowe, łączące różne style muzyczne aranżacje pieśni patriotycznych, a także kompozycje instrumentalne. Będzie o bohaterach znanych zarówno w Polsce, jak i poza granicami jak gen. Józef Bem, bohater Węgier, Austrii, Turcji i Polski czy Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, bohaterowie Stanów Zjednoczonych, jak i kompletnie zapomnianych. Opowiadając o Dywizjonie 303 wspominamy o Polakach, którzy walczyli w jednostkach brytyjskich, opowiemy o pilotach polskich latających podczas II wojny w Afryce czy w Chinach" - powiedział.

"Te utwory odnoszą się do epok, w których żyli i walczyli nasi bohaterowie. Koncert będzie także nawiązywał do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny, która też znajdzie odzwierciedlenie w narracji. Opowiemy o przyczynach, które spowodowały kolejny wielki exodus polskiego żołnierza, który walczył na obczyźnie, czyli właśnie II wojnie. Do repertuaru został dołączony niezwykły utwór Jacka Kaczmarskiego +Katyń+, ponieważ zbrodnia ta była jednym z faktów historycznych, które doprowadziły do wyjścia Armii Polskiej na Wschodzie z ZSRR i późniejszych walk II Korpusu Polskiego w rejonie Monte Cassino, o wyzwolenie Ancony i Bolonii" - zaznaczył Górski.

Zaprezentowany zostanie m.in. utwór "Gaude Mater Polonia". "Śpiewały go np. wojska polskie walczące pod Warną z armią turecką. Później zabrzmi +Idzie żołnierz borem, lasem+ jedna z najstarszych polskich pieśni rycerskich. Potem będzie +Piechota+ utwór z I wojny światowej. Będą oczywiście +Czerwone maki+ w niezwykłej kompilacji ze słowami Władysława Andersa. +Od Kłajpedy do Szczecina+ to pieśń poświęcona polskim marynarzom, a +Lwowskie puchacze+ - lotnikom. Towarzyszyć im będą dwa utwory Jacka Kaczmarskiego. +Źródło+ poświęcone jest tematowi patriotyzmu, a +Nasza klasa+ to jeden z utworów najbardziej kojarzących się z emigracją" - relacjonował.

"Będą także utwory instrumentalne odnoszące się do tego, co nie zostało wyśpiewane, a o czym nie wolno zapomnieć. Utwór +Enigma+ opowiada o Polakach, którzy złamali szyfr Enigmy. Przy okazji opowiemy o innych polskich naukowcach także zasłużonych dla niepodległości. Trzeba o tych wszystkich naszych bohaterach pamiętać, bo to buduje naszą tożsamość i świadomość. Utwory będą przeplatane narracją historyczną w wykonaniu aktora Roberta Czebotara" - dodał Górski.

Podczas koncertu wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Towarzyszyć im będą m.in. Marcin Riege (pianino), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Piotr Krzemiński (trąbka). Organizatorami Koncertu są Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach i Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.