15.08.2018

Konkurs na mural z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Źródło: MDK Kalisz Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Źródło: MDK Kalisz

Kalisz ogłosił konkurs na wykonanie muralu z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Malowidło o powierzchni 100 m kw. ma powstać na ścianie Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Fabrycznej.

Mural ma powstać na elewacji MDK, który mieści się w Szkole Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w centrum Kalisza. Malowidło ma mieć wysokość 11 metrów i szerokość 9 m.

Artyści, którzy chcą przystąpić do konkursu muszą spełnić kilka warunków. Malowidło – jak podkreślono w zapytaniu ofertowym - ma być oryginalną koncepcją stworzoną przez autora na potrzeby zamówienia, a nie kopią istniejących dzieł.

Mural ma być „malowidłem o tematyce nawiązującej do tego jedynego w naszej historii udanego powstania zbrojnego oraz do wysokiej samoorganizacji Wielkopolan” – napisano w specyfikacji zamówienia, zamieszczonego na stronie internetowej UM Kalisza.

„Ze względu na zaangażowanie kaliszan w ten zryw niepodległościowy, ma on dla nas współczesnych wymiar szczególny. W listopadzie 1918 r. w Kaliszu rozpoczęto formowanie I Batalionu Pogranicznego, złożonego głównie z mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, Skalmierzyc i Kalisza. 2 grudnia batalion liczył 150 żołnierzy i skierowany został do Szczypiorna, zmuszając Niemców do opuszczenia tej miejscowości” – przypomniano w zapytaniu ofertowym Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Malowidło należy wykonać na istniejącym tynku. W projekcie należy uwzględnić logo Kalisza, herb województwa wielkopolskiego i logo setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Wykonawca jest zobowiązany do przygotowania stosownego podkładu, malowidło ma być wykonane z zastosowaniem farb do powierzchni zewnętrznych akrylowych lub innych profesjonalnych farb.

Mural ma być zabezpieczony wysokiej klasy lakierem matowym poliuretanowym oraz powłoką antygrafitii. Malowidło może zostać opatrzone podpisem autora, ale nie większym niż formatu A1.

W zamówieniu zaznaczono, że do oceny zostaną dopuszczone jedynie oferty, których łączne wynagrodzenie brutto nie przekroczy 25 tys. zł. Oferty można składać do 24 sierpnia do godz. 12, a mural ma być wykonany najpóźniej do 15 listopada 2018.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.