27.06.2018

Kraków: z udziałem ambasadora świętowano 242. rocznicę niepodległości USA

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones (L) i Konsul Generalny USA w Polsce Walter Braunohler (P) podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones (L) i Konsul Generalny USA w Polsce Walter Braunohler (P) podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

242. rocznicę niepodległości Stanów Zjednoczonych wspólnie świętowali w środę w Krakowie ambasador USA Paul W. Jones i konsul generalny Walter Braunohler wraz z zaproszonymi gośćmi. Uroczystość odbyła się w krakowskim Forcie Kleparz.

Na dziedzińcu Fortu Kleparz zaparkowały dwa amerykańskie samochody retro, a znane amerykańskie restauracje sieciowe serwowały jedzenie. We wnętrzach Fortu Kleparz zaprezentowano wystawę o 100-leciu polsko-amerykańskich relacji, począwszy od programu pokojowego prezydenta Woodrowa Wilsona. W styczniu 1918 r. w orędziu do Kongresu amerykańskiego ogłosił on 14-punktowy program pokojowy. Jeden z punktów zapowiadał polską niepodległość.

"4 lipca obchodzimy bardzo nieformalnie" - mówił ambasador Jones. Zazwyczaj świętujemy na piknikach rodzinnych; po pikniku są fajerwerki - opowiadał. Zauważył, że czasami ten dzień rozpoczyna się od uroczystego wspólnego odczytania Deklaracji Niepodległości. "Jest to nasze najważniejsze patriotyczne święto" - wskazał ambasador.

Podkreślił, że jest to dzień, w którym w Stanach Zjednoczonych oddawany jest hołd siłom zbrojnym i historii. Zwrócił również uwagę na "wyjątkowy moment w stosunkach polsko-amerykańskich, z udziałem Tadeusza Kościuszki, który wciąż jest czczony w West Point, i Kazimierza Pułaskiego, założyciela amerykańskiej kawalerii".

Wieczorem ambasador USA wzniósł toast, a gości częstowano tortem w kształcie amerykańskiej flagi. Uroczystość zwieńczył koncert amerykańskich muzyków i pokaz laserów.

Ambasador poinformował, że od grudnia amerykańscy dyplomaci udali się do kilkudziesięciu polskich miast, by rozmawiać o znaczeniu stu lat niepodległości Polski dla relacji pomiędzy dwoma krajami oraz o planach na przyszłość. "Wspaniale jest przypominać o tej wspólnej historii" - podsumował Jones.

Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych ogłoszono 4 lipca 1776 r. w Filadelfii. Tym samym kolonie brytyjskie w Ameryce Północnej stały się niezależne od króla Wielkiej Brytanii Jerzego III. Autorami deklaracji niepodległości był Komitet Pięciu, czyli Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Robert R. Livingston i Roger Sherman. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ ndz/ mc/ son/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.