08.05.2018

Litwa: uczniowie zmierzyli się w konkursie "Czy znam historię Polski?"

Manifestacja ludności przed siedzibą pierwszego rządu w niepodległej Polsce. Warszawa, 14 listopada 1918 r. Fot. CAW Manifestacja ludności przed siedzibą pierwszego rządu w niepodległej Polsce. Warszawa, 14 listopada 1918 r. Fot. CAW

Trzydziestu uczniów szkół polskich na Litwie wzięło we wtorek udział w organizowanym przez Macierz Szkolną konkursie "Czy znam historię Polski?". Był on poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i Litwy.

Szóstka najlepszych w nagrodę otrzymała książki oraz tablety ufundowane przez wydział konsularny RP w Wilnie i Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Zostali też zaproszeni do udziału w przygotowywanej na jesień historiadzie poświęconej niepodległości obu krajów.

Jak poinformowała PAP Krystyna Dzierżyńska ze Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna, celem konkursu "jest zgłębianie wiedzy z historii Polski przez uczniów". Przypomniała, że w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania nie ma historii Polski jako odrębnego przedmiotu.

"Nasi uczniowie programowo historię Polski poznają jedynie w kontekście historii powszechnej. Tym konkursem chcemy zachęcić do poznawania historii swojej macierzy" - powiedziała Dzierżyńska.

W czasie tegorocznego konkursu trzeba było odpowiedzieć na 83 pytania testowe obejmujące okres historii Polski od Piastów do dnia dzisiejszego. 26 pytań dotyczyło bezpośrednio wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.

W ocenie członka komisji konkursowej Romana Lachowicza, emerytowanego nauczyciela historii i współautora pytań, "uczniowie wypadli dobrze". Najwięcej punktów zdobył uczeń wileńskiego Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego Donat Jurewicz, zdobywając 60,5 pkt.

Konkurs "Czy znam historię Polski?" to na Litwie tradycja. Odbywa się od 15 lat i każdego roku jest poświęcony jakiejś rocznicy. W ubiegłym roku tematem konkursu był marszałek Józef Piłsudski w związku z obchodzoną 150. rocznicą jego urodzin.

Przygotowania do konkursu trwają przez kilka miesięcy. Finał, do którego trafiają najlepsi, jest poprzedzony eliminacjami szkolnymi.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ kar/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.