16.08.2020

M. Błaszczak: pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego wojska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Fot. PAP/T. Gzell Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas mszy świętej w Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Fot. PAP/T. Gzell

Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego, a bez morale nawet najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa – oświadczył w niedzielę w Radzyminie minister obrony Mariusz Błaszczak.

Podczas obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i w czasie uroczystości poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej Błaszczak mówił, że "wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy". "Dziś budujemy silną Polskę. Żeby Polska była silna, Wojsko Polskie musi być silne. (...) Z roku na rok jest coraz silniejsze "- mówił minister. Przypomniał m.in. podpisaną w sobotę umowę o wzmocnionej współpracy wojskowej z USA, która - jego zdaniem - wzmacnia bezpieczeństwo Polski.

Jak jednak dodał, "najliczniejsze i najlepiej uzbrojone wojsko nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa, jeśli brakuje morale". "Pamięć o wydarzeniach sprzed 100 lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego" - stwierdził minister obrony.

Jak zaznaczył, "budujemy silną Polskę również w wymiarze duchowym". "Daj Boże, za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, żebyśmy w dzisiejszych czasach stawili czoła neobolszewizmowi - ideologii, która zagraża rodzinie, rujnuje kulturę, cywilizację europejską" - mówił Błaszczak w czasie uroczystości.

Spiżowa figura Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy i Strażniczki Polski - stoi w Radzyminie obok sanktuarium Świętego Jana Pawła II, przy trasie S8, na pięciometrowym kamiennym postumencie. Jest widoczna dla wszystkich jadących z Warszawy i od strony Białegostoku.(PAP)

wkr/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.