14.11.2017

M. Błaszczak: ponownie zobowiązałem policję do analizy treści propagowanych 11 listopada

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej nt. zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości. Fot. PAP/ R. Pietruszka Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej nt. zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości. Fot. PAP/ R. Pietruszka

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że ponownie zobowiązał policję do jak najszybszej analizy treści propagowanych podczas wszystkich zgromadzeń, które odbyły się 11 listopada, pod kątem ścigania sprawców z art. 256 k.k. z urzędu.

Artykuł 256 kodeksu karnego dotyczy karania m.in. za propagowanie faszyzmu lub totalitaryzmu.

"Ponownie zobowiązałem Policję do jak najszybszej analizy treści propagowanych podczas wszystkich zgromadzeń w dniu 11 listopada, pod kątem ścigania sprawców z art. 256 k.k. z urzędu. To nie powinno przysłonić wielkiego święta patriotyzmu. Nie zapominajmy o tym" - napisał Błaszczak na portalu społecznościowym.

W poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował, że policja analizuje zgromadzony materiał dowody, w tym nagrania wideo, pod kątem ewentualnego złamania prawa podczas obchodów Święta Niepodległości. Dodał, że chodzi o materiały dotyczące całego kraju.

Według danych policji 11 listopada odbyło się 308 wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości. Uczestniczyło w nich ponad 65 tys. osób.

"Policja analizuje zgromadzony materiał dowodowy w szczególności materiały wideo, w całym kraju. W każdym przypadku, kiedy ujawnimy, że zostało w jakiś sposób złamane prawo, zostanie wszczęte postępowanie, a materiał dowodowy zostanie przesłany do prokuratury w celu poddania go analizie" - mówił Ciarka.

11 listopada pod hasłem "My chcemy Boga" ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło - jak szacuje policja - ok. 60 tys. osób. Uczestnicy marszu oprócz polskich flag, biało-czerwonych opasek z kotwicą Polski Walczącej, emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem "Śmierć wrogom ojczyzny" trzymali także transparenty.

Na niektórych z nich można było przeczytać: "Wszyscy różni, wszyscy biali", "Europa będzie biała albo bezludna", "Biała Europa braterskich narodów". Skandowano hasła: "Bóg, honor i ojczyzna", "Polski przemysł w polskich rękach", "Naszą drogą nacjonalizm", "Precz z lewactwem", "Polska katolicka, nie laicka".(PAP)

autor: Grzegorz Dyjak

gdyj/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.