21.07.2019

Marszałek Sejmu odwiedził groby posłów II RP pochowanych na Podkarpaciu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedził groby posłów II RP. Fot. Kancelaria Sejmu Marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwiedził groby posłów II RP. Fot. Kancelaria Sejmu

Zaleciliśmy parlamentarzystom, by na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W sobotę i niedzielę odwiedził groby posłów II RP pochowanych na cmentarzach w Krośnie i Brzyskach (Podkarpackie).

Jak poinformowało w niedzielę CIS marszałek w sobotę złożył kwiaty na grobach posłów spoczywających w Krośnie: Jana Stapińskiego, Jędrzeja Krukierka, Wincentego Jabłońskiego i Józefa Jurczyka. Natomiast w niedzielę odwiedził mogiły Jakuba Madeja i Jana Madajczyka w miejscowości Brzyska w pow. jasielskim.

Marszałkowi Sejmu towarzyszyli obecni posłowie: Piotr Babinetz i Bogdan Rzońca oraz lokalni samorządowcy. Po złożeniu kwiatów, Kuchciński przypomniał o obchodzonej w tym roku 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego.

CZYTAJ TAKŻE

„Zaleciliśmy wszystkim parlamentarzystom, żeby na swoich terenach opiekowali się grobami posłów, szczególnie Sejmu Ustawodawczego. Tutaj w Krośnie jesteśmy, by upamiętnić tę rocznicę i tych posłów, którzy zasiadali sto lat temu w Sejmie odradzającej się, wielkiej Rzeczypospolitej” - podkreślił marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami. „Wincenty Jabłoński i Jan Stapiński to wyróżniający się posłowie” - dodał.

Jak przypomniało CIS Jabłoński to zasłużony działacz społeczny i narodowiec, Stapiński to przedstawiciel i jeden z twórców Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący przed I wojną światową funkcję prezesa stronnictwa.

„Wybitni posłowie. Uważamy, że pamięć o dawnych parlamentarzystach to właściwa droga. Powinniśmy działać myśląc o naszych poprzednikach, którzy zasłużyli się dla dobra Rzeczpospolitej. Należy im się cześć również w czasach współczesnych” – podkreślił Kuchciński.

CIS przypomniało sylwetki uhonorowanych posłów.

Poseł Wincenty Jabłoński był doktorem praw i absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, a także przedsiębiorcą, działaczem społecznym. Przez wiele lat był sędzią, współtworzył też sanockie koło Towarzystwa Szkoły Ludowej. Zanim został wybrany do Sejmu Ustawodawczego był posłem do austriackiej Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Należał do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W Sejmie 1919-1922 członek Klubu Pracy Konstytucyjnej.

INFOGRAFIKA

Jan Stapiński w czasach II RP był posłem Sejmu Ustawodawczego i Sejmu II kadencji z okręgów obejmujących Jasło, Krosno i Sanok. Znany jako jeden z twórców i liderów ruchu chłopskiego w Galicji. Odmówił zaangażowania się w budowę prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego.

Józef Jurczyk zasiadał w Sejmie III kadencji w latach 1930-1935. Był wieloletnim działaczem samorządowym w powiecie krośnieńskim. Od 1930 poseł BBWR. W czasie okupacji działał w ZWZ. Aresztowany przez gestapo, zmarł po torturach.

Jędrzej Krukierek to związany z Krosnem przemysłowiec, burmistrz oraz działacz społeczny i niepodległościowy. Zrewitalizował i rozwinął uzdrowisko Żegiestów. Poseł BBWR na Sejm II kadencji (1928-1930).

Jakub Madej został wybrany do Sejm Ustawodawczego i II kadencji 1928-30. Znany był jako działacz lewicowego skrzydła ruchu ludowego. Jego politycznym patronem i mentorem był Jan Stapiński.

Jan Madejczyk to wieloletni działacz samorządowy i społeczny, zaangażowany w odbudowę niepodległej Polski. Należał do liderów ruchu ludowego. Funkcję posła pełnił w latach 1922-35.(PAP)

api/ amac/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.