12.12.2017

MEN: 80 proc. nauczycieli historii deklaruje kształtowanie postaw patriotycznych

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Fot. PAP/J. Kamiński Wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Fot. PAP/J. Kamiński

80 proc. nauczycieli historii deklaruje, że ważne jest dla nich wychowanie, kształtowanie postaw patriotycznych u swoich uczniów – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć podczas konferencji w Senacie pt. „Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej”.

Jego zdaniem, w przypadku nauczycieli historii, taka deklaracja jest ważna. Jednocześnie zaznaczył, że jest wiele instytucji i organizacji, które cały czas podejmują działania na rzecz kształtowania postaw. Przypomniał, że zarówno ustawa o systemie oświaty, jak i ustawa Prawo Oświatowe, w sposób szczególny wymienia w tym kontekście organizacje harcerskie.

Wiceminister przypomniał, że rządowy program "Niepodległa", który ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granica? do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu 100-lecia polskiej niepodległości, jest przede wszystkim w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Program ten podzielony został na trzy priorytety – ogólnopolski, regionalny i lokalny oraz międzynarodowy, w ramach których organizowanych jest wiele wydarzeń.

Jednocześnie Kopeć zaznaczył, że również MEN planuje w obecnym roku szkolnym wiele działań związanych ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

Obecny rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską "Rokiem dla Niepodległej”. Od kilku lat ministrowie edukacji nadają hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem.

"W 2018 r. planujemy organizację wystaw przez szkoły pn. +W pamięci zapisane+. Celem tego programu jest zaangażowanie uczniów, rodziców, nauczycieli w poszukiwanie pamiątek związanych z odzyskaniem i budową niepodległości" – mówił Kopeć. Dodał, że chodzi nie tylko o zorganizowanie wystawy, ale także wycieczki patriotycznej.

Mówiąc o planowanych działaniach, wiceminister wymienił też m.in. organizację ogólnopolskiego konkursu poetyckiego pn. "Poezja dla Niepodległej" (utwory zakwalifikowane do finału będą prezentowane publicznie, MEN nie wyklucza ich publikacji książkowej) oraz konkursu "Zapamiętane, a nieopisane" na powieść, artykuł lub utwór multimedialny poświęcony postaciom zasłużonym dla odbudowy niepodległości.

Planowane jest też przygotowanie interaktywnej gry "Wolność. Godność. Niepodległość" i opracowanie koncepcji aplikacji mobilnej służącej do wirtualnych wycieczek, przede wszystkim na Kresy Wschodnie II Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem Wilna i Lwowa (będą przygotowywane w językach polskim, ukraiński, litewskim i angielskim).

"Młodzi muszą to wiedzieć, że wolność, demokracja, niepodległość jest nie dana, ale zadana, że musimy o nią cały czas dbać, że musimy chuchać i dmuchać" – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając konferencję. Podkreślił, że bardzo ważne jest, by następne pokolenia wiedziały, że trzeba dbać o najważniejsze wartości.

"Nie ma wątpliwości, że patriotyzm to są emocje. Pozytywne emocje, które bardzo trudno zbudować" – zauważył przewodniczący senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Kazimierz Wiatr. Jak mówił, kształtowanie postawy patriotycznej rozpoczyna się w domu: chodzi o wyzwalanie wrażliwości u dzieci poprzez pozytywny przykład dorosłych. Mówiąc o wychowaniu, zwrócił też uwagę na rolę szkoły i Kościoła.

Konferencję „Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej" zorganizowały senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu oraz Katedra Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (PAP)

autor: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ jw

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.