03.09.2018

Międzynarodowe seminarium nt. COP z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Budowa mostu żelbetowego łukowego na Jasiółce w Jaśle na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Źródło: NAC Budowa mostu żelbetowego łukowego na Jasiółce w Jaśle na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Źródło: NAC

Międzynarodowe seminarium naukowe i mobilna wystawa poświęcona Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu, konkurs graficzny dla szkół, seanse filmowe i okolicznościowe medale – to kolejne inicjatywy wojewody świętokrzyskiego z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała o kolejnych inicjatywach realizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Jednym z punktów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu. Konferencję, która odbędzie się w Kielcach 14 września, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki organizuje wspólnie z Politechniką Świętokrzyską.

„Podczas tego seminarium dyskutować będziemy o znaczeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wszyscy chyba wiedzą, że były plany utworzenia województwa sandomierskiego, które by obejmowało cały COP. Niestety działania wojenne spowodowały, że nie udało się ich zrealizować” – powiedział podczas konferencji rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Wiesław Trąmpczyński. Gościem specjalnym seminarium będzie wnuczka twórcy COP Eugeniusza Kwiatkowskiego, Julita Maciejewicz-Ryś.

Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu poświęcona jest także mobilna wystawa, która prezentowana będzie w świętokrzyskich szkołach.

Kolejnym elementów obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie „Niepodległa tech – wczoraj dziś i jutro” – konkurs dla uczniów świętokrzyskich szkół na grafikę pt. „Zaprojektuj niepodległość”.

„Czekamy na plakaty w wersji elektronicznej. Ideą konkursu jest wykorzystanie umiejętności sprawnego posługiwania się współczesnymi zdobyczami technologii przez młodych Polaków, uczniów świętokrzyskich szkół” – wyjaśniła Wojtyszek.

Młodzi artyści mogą nadsyłać swoje prace do 26 września. Konkurs będzie realizowany w trzech kategoriach wiekowych. „Kapituła konkursu wyłoni w każdej kategorii 10 najlepszych prac, na które głosować będą internauci. To oni zadecydują, która praca wygra i będzie prezentowana podczas uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości” - podkreśliła wojewoda.

Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody w postaci sprzętu multimedialnego, aparatów cyfrowych i tabletów. Dodatkowo 30 autorów najlepszych prac otrzyma bezpłatne zaproszenia dla całej klasy na warsztaty edukacyjne „Polscy patrioci i ich wynalazki”.

„Na tle najważniejszych wydarzeń historycznych prezentowane będą postacie wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Takie nazwiska jak Ignacy Łukasiewicz czy Maria Curie-Skłodowska kojarzą się ze spektakularnymi odkryciami. Nie każdy jednak wie, że te wybitne umysły niejednokrotnie angażowały się w walkę o niepodległość naszego kraju” – podkreśliła Wojtyszek.

Rocznicowe obchody uzupełni projekcja 8 filmów poruszających tematykę walk Polaków o odzyskanie niepodległości. W „Patriotyczne środy z Niepodległą” w kieleckim kinie „Moskwa” od 19 września do 7 listopada widzowie zobaczą: „Powstanie Warszawskie”, „Miasto 44”, „Wołyń”, „Wyklęty”, „Generał Nil”, „Syberiada” i „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Wojewoda Agata Wojtyszek poinformowała też, że Mennica Polska wybiła sto okolicznościowych medali, na których widnieją symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a na jednej ich stronie widnieje Czwórka Legionowa, której pomnik znajduje się w Kielcach. Medale wręczone zostaną osobom zasłużonym dla województwa świętokrzyskiego. (PAP)

autor: Janusz Majewski

maj/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.