27.08.2018

Minister A. Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami organizacji polskich w Iwano-Frankowsku

Warszawa, 27.08.2018. Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski (C) pozuje do zdjęcia podczas spotkania z Polakami z Ukrainy - uczestnikami projektu w ramach programu Niepodległa. Fot. PAP/R. Pietruszka Warszawa, 27.08.2018. Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski (C) pozuje do zdjęcia podczas spotkania z Polakami z Ukrainy - uczestnikami projektu w ramach programu Niepodległa. Fot. PAP/R. Pietruszka

Minister Adam Kwiatkowski spotkał się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami najstarszych organizacji polskich w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Kwiatkowski dziękował im za krzewienie polskości, które – jak powiedział – w przeszłości często wymagało „wielkiej odwagi”.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięło kilkunastu członków Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego oraz Towarzystwa Kultury Polskiej "Przyjaźń" w Iwano-Frankowsku.

Kwiatkowski, który odpowiada m.in. za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju, dziękował im za ich wieloletnią działalność. Jak powiedział, w przeszłości krzewienie polskości na Ukrainie często wymagało "wielkiej odwagi". "Wiemy, że spotykały was za to raczej nieprzyjemności niż czerpaliście z tego korzyści"- powiedział.

Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta aktywnie angażuje się we wspieranie Polaków mieszkających na Kresach.

Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego (CKPiDE) w Iwano Frankowsku, które zorganizowało wyjazd mówiła, że oba towarzystwa od lat dbają o to, "by polskość w Stanisławowie (nazwa Ivano Frankowska, którą miasto nosiło do 1939 roku) trwała". Podkreśliła, że dla ich członków pobyt w Polsce "zawsze jest rzeczą wyjątkową". Zaznaczyła też, że był on możliwy dzięki wsparciu fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Ponadto Osidacz wręczyła Kwiatkowskiemu najnowszą publikację o Stanisławowie wydaną przez CKPiDE oraz zaprosiła go do złożenia wizyty na Ukrainie.

W rozmowie z PAP dyrektorka CKPiDE powiedziała, że wyjazd do Warszawy jest formą podziękowania osobom działającym w organizacjach polskich w Iwano-Frankowsku za ich działalność na rzecz propagowania polskiej kultury. Jak dodała, w trakcie czterodniowego pobytu, zwiedzili oni m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Osidacz podkreśliła, że wyjazd jest tylko jednym z elementów obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych przez Centrum. W jej ramach - jak przekazała - we wrześniu odbędzie się też m.in. polsko-ukraińska konferencja naukowa na temat historii Stanisławowa, przegląd filmów polskich oraz - po raz czwarty - Forum Młodych Polaków.

Towarzystwo Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego, jak przekazano na stronie CKPiDE "swoją działalność kieruje na odrodzenie i propagowanie nauki języka polskiego, kultury, historii, tradycji i obyczajów, a także opiekę miejsc martyrologii polskiej".

Z kolei Towarzystwo Kultury Polskiej "Przyjaźń" "prowadzi działalność kulturalną, oświatową oraz naukową, która jest skierowana na odrodzenie i rozwój polskiej mniejszości narodowej na terenie Iwano-Frankowska i obwodu w celu ocalenia języka, tradycji, obyczajów i obrządków".(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ hgt/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.