12.11.2022

MKiDN: tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Oficjalne uroczystości, hołd dla Ojców Niepodległości oraz koncerty i festiwale – tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Fot. Danuta Matloch / MKiDN Oficjalne uroczystości, hołd dla Ojców Niepodległości oraz koncerty i festiwale – tak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Fot. Danuta Matloch / MKiDN

104. rocznica odzyskania niepodległości była wyjątkową okazją do wspólnego radosnego świętowania. W całym kraju odbywały się festiwale, wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty i debaty historyczne – podaje na swojej stronie MKiDN.

W ramach warszawskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński "wspólnie z delegacją rządową oddał hołd tym, którym Polska zawdzięcza niepodległość, oraz tym, którzy swoimi czynami udowodnili, że wolność jest najcenniejszą wartością: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Stefanowi Grotowi Roweckiemu, Ronaldowi Reaganowi, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu" - zaznaczono na stronie resortu kultury.

Szef MKiDN uczestniczył również w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez Prezydenta RP w Belwederze oraz w uroczystościach państwowych na Pl. marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedził również Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

W Krakowie wicepremier Piotr Gliński złożył kwiaty pod pomnikiem Krzyżem Katyńskim – Pomnikiem Ofiar Katynia w Krakowie oraz uczestniczył w mszy św. w Katedrze Wawelskiej.

Na stronie MKiDN zaznaczono, że w samo południe w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w blisko 1000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie tysiące warszawiaków i przyjezdnych gości wzięło udział w wydarzeniach, które odbyły się w ramach Festiwalu Niepodległa - m.in. koncertach na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas można było podziwiać zespoły Enej, Zazula, LemON, IRA, a także Roxie Węgiel. Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych najmłodsi z kolei cieszyli się z atrakcji przygotowanych w ramach sceny dla dzieci, a na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni uczyli się polskich tańców.

W całym kraju odbywały się m.in. wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Można było wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach. Niektóre instytucje zaplanowały swoje wydarzenia także na weekend 12-13 listopada. Szczegółowe informacje o wydarzeniach: https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci?fbclid=IwAR3P4pcz5rB_EclL8t2lkAMoWK8FhcW1Y27h-nqr6pvMjQofeVdvLKRxelY (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ jann/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.