28.07.2021

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” odwiedzi kilkadziesiąt miast

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Źródło: www.niepodlegla.gov.pl Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Źródło: www.niepodlegla.gov.pl

Do 20 miast w Polsce zawita Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” – ogłosił w środę w Grodzisku Mazowieckim dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. Zobaczymy w nim m.in. pamiątki po ojcach niepodległości i Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy.

"Mobilny Wirtualny Teatr Historii +Niepodległa+, który swoją trasę rozpoczyna w Grodzisku Mazowieckim, będzie podróżował po całej Polsce. Mamy świadomość, że nie wszyscy jesteśmy w stanie tak często odwiedzić muzeum, że nie zawsze ta możliwość dostępu do kultury jest taka sama w całej Polsce, stąd też będziemy podróżować przez miasta w całej Polsce, opowiadając historię niepodległości, budowania polskiej państwowości, tę pozytywną historię sprzed stu laty, którą się powinniśmy inspirować w naszym codziennym życiu" - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Poinformował, że muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest Ostrów Mazowiecka, w której mobilne centrum zawita 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie.

"Historię w mobilnym muzeum opowiadamy w ten sposób, że prezentujemy to, co było sto lat temu, w sposób nowoczesny, innowacyjny, ale też opowiadamy i pokazujemy to, co +Niepodległa+ w ciągu ostatnich kilku lat świętując odzyskanie niepodległości, przygotowała" - przekazał Kowalski.

Mobilne centrum edukacyjne "Niepodległej", umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu "Niepodległa". Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków może zainteresować makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

"Niepodległa" zebrała również informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów.

"Bardzo się staraliśmy, żeby pokazać, że nie tylko te osoby, które znamy z książek, ze szkoły, o których opowiadamy i nie wyobrażamy sobie, żeby o nich nie mówić, znalazły się w naszym muzeum, ale, żeby znaleźli się też tutaj ludzie, którzy tworzyli Polskę. Siła przemian w Polsce opierała się na tych anonimowych w końcu bohaterach" - powiedziała Halina Przebinda, kurator wystawy.

W muzeum przypominane są sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym 1924 roku.

W trakcie zwiedzania miłośnicy nowych technologii będą mogli wziąć udział w projekcji fabularnego filmu VR "Wiktoria 1920" pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii "Niepodległa".

Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.