31.08.2018

„Mój pierwszy zeszyt” - akcja IPN z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Akcja IPN „Mój pierwszy zeszyt” Akcja IPN „Mój pierwszy zeszyt”

Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 Instytut Pamięci Narodowej przekaże pierwszoklasistom zeszyty z wizerunkami ojców niepodległości oraz długopisy i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia odzyskania niepodległości. Akcję organizują oddziały IPN w całej Polsce.

Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie uczniowie otrzymają zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Jak podaje IPN, specjalne zeszyty trafią tam do blisko 40 tysięcy pierwszoklasistów.

Uczniowie z województw: małopolskiego, łódzkiego i podlaskiego dostaną zeszyty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, a z województwa wielkopolskiego z gen. Józefem Hallerem.

Na Śląsku pierwszaki otrzymają zeszyty z podobiznami Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego, w lubelskim z podobiznami Józefa Hallera i Ignacego Daszyńskiego.

W województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim do uczniów trafia zeszyty z wizerunkami Piłsudskiego, Dmowskiego, Hallera i Paderewskiego.

Przedstawiciele Instytutu odwiedzą w poniedziałek - w dni inauguracji nowego roku szkolnego - kilkadziesiąt szkół w Polsce, w których odbędą się akademie inaugurujące nowy rok szkolny 2018/2019. Najmłodsi otrzymają przygotowane przez IPN zeszyty i ołówki, a pozostali uczniowie biorący udział w uroczystościach – zestawy innych edukacyjnych upominków.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek weźmie udział w uroczystości w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży w woj. małopolskim. Oprócz edukacyjnych upominków dla uczniów przekaże placówce w Stróży flagę narodową od prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak podaje IPN, do 11 listopada 2018 r. każdy z kilkuset tysięcy uczniów pierwszych klas w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całym kraju zostanie wyposażony w niepodległościowy pakiet edukacyjny IPN.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2018/2019 w I klasach szkół podstawowych będzie około 361 tys. uczniów.(PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.